Niedługo Dzień Matki

26 maja świętujemy w Polsce Dzień Matki. Na świecie jest to data ruchoma, niezmienny pozostaje jednak jego cel – wyrażenie szacunku i wdzięczności dla wszystkich Mam.

Dla dzieci podopiecznych Hospicjum im. księdza. Józefa Tischnera Mama niejednokrotnie to cały ich świat. One wiedzą, że nie da się wszystkiego zaplanować, że czasem los wystawia ich na próbę i każe zmierzyć się z wyzwaniem ponad siły. Matki chorych dzieci nie snują nierealnych wizji, żyją dniem dzisiejszym i zazwyczaj się z niego cieszą, doceniając każdą kolejną chwilę.

Matka dziecka niepełnosprawnego czy nieuleczalnie chorego to też kobieta, ma swoje potrzeby, chce być piękna, chce sama pochodzić po górach czy pójść do fryzjera, dlatego nasze Hospicjum daje im takie możliwości, doceniając trud, który wkładają w opiekę nad dzieckiem.

Dwie Mamy, które są „Mamami po stracie”, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby, odwiedzają stale naszych podopiecznych i ich rodziny, odciążając Mamy w ciągłym czuwaniu, aby mogły zadbać o siebie oraz odświeżyć trochę swoją higienę psychiczną lub po prostu pójść na zakupy.

Mamy, które same straciły swoje dzieci, wiedzą, jak ważna jest pomocna dłoń wyciągana w ich stronę. I choć Mama dziecka chorego zazwyczaj nie uskarża się na swój los, dzielnie nosząc krzyż, który został im dany docenia chwilę relaksu poza domem.

Mamy podopiecznych naszego Hospicjum są ze sobą zintegrowane i wspólnie się wspierają. Grupa, która powstała specjalnie dla ich potrzeb ma charakter samopomocowy, co oznacza, że to one same wspierają siebie nawzajem. Wspólne spotkania i rozmowy dodają im sił oraz wiedzę o tym, że nie są same, że na świecie jest mnóstwo dzieci, które wymagają opieki i szczególnej miłości w takim samym stopniu, jak ich pociechy, 24 godziny na dobę. Rozmowa z osobą, która doświadcza podobnego problemu, czy to zdrowotnego, czy psychicznego, potrafi zrozumieć tę drugą i dać jej wsparcie. Mamy wspierają siebie nawzajem, bo przeżywają podobne dylematy oraz, co najważniejsze, wiedzą, jak sobie pomóc.

10-11 maja 2017 r. w krakowskiej Villi Deciusza miała miejsce konferencja Hospicjum dla Dzieci imienia ks. Józefa Tischnera „Ocalić nadzieję”, podczas której odbyła się wystawa fotografii portretów Podopiecznych Fundacji z ich Mamami. Zdjęcia, które zostały zrobione na tę właśnie okazję pokazują jak wspaniała jest relacja Mama-Dziecko, a miłość, która z nich wypływa jest wszechobecna.

Mamo! Która tak bardzo kochasz swoje dziecko! Wokół ciebie jest wielu życzliwych ludzi, którzy chcą zaoferować swoją pomoc. Zgłoś się do naszego Hospicjum i skorzystaj z naszej pomocy. Droga Mamo, świat się zmienia. To, co wczoraj było tematem tabu, dziś już nie musi nim być. Dlatego o swoich potrzebach i specyfice życia mów otwarcie i odważnie.

Wszystkiego najlepszego Mamy! Sto lat!