Polecana literatura

 

Literatura dotycząca problemu śmierci i żałoby:

 

Elizabeth Kubler – Ross „Dzieci i śmierć”

 
 
Książki Elizabeth Kübler-Ross są niewyczerpanym źródłem wsparcia i pocieszenia dla milionów ludzi na całym świecie. “Kiedy dziecko umiera” zajmuje ważną pozycję wśród jej prac – ta napisana ze współczuciem książka powstała na podstawie doświadczeń autorki zebranych podczas dziesięcioletniej pracy z umierającymi dziećmi. Oferuje w niej pomoc i nadzieję rodzinom zmarłych i umierających dzieci. Ciepłym i prostym językiem pisze w niej o lęku, wątpliwościachm gniewie, poczuciu zagubienia oraz o cierpieniu rodziców, którzy muszą stawić czoło diagnozie o nieuleczalnej chorobie dziecka lub jego niespodziewanej śmierci. “Dzieci i śmierć” to książka szczególna. Jak wskazuje tytuł, dotyczy straty najtrudniejszej ? śmieci dziecka i konieczności
poradzenia sobie z nią. A jednak jej lektura nie wywołuje przygnębienia, jest to bowiem książka pena troski, zrozumienia, współczucia i miłości.
 


 

Elizabeth Kubler – Ross „Rozmowy i śmierci i umieraniu”

 
 
Rozmowy o śmierci i umieraniu to klasyczna pozycja literatury tanatologicznej zaliczana do najbardziej ważkich dzieł psychologicznych XX wieku. Książka zawiera rozmowy autorki przeprowadzone w jednym ze szpitali w Chicago ze śmiertelnie chorymi, którzy dzielą się swoimi obawami, troskami, nadziejami i oczekiwaniami dotyczącymi zachowania rodziny, duchownych i personelu szpitalnego.Rozmowy o śmierci i umieraniu mogą pomóc nam stawić czoło, profesjonalnie i osobiście, końcowemu etapowi ludzkiego życia, uświadamiają także jak ważną rolę może odegrać każdy z nas towarzyszący umierającemu.
 


 

Elizabeth Kubler – Ross „Śmierć – ostatni etap rozwoju”

 
 
Nasze społeczeństwo wypiera istnienie śmierci. Jednak śmierć jest nieunikniona i musimy zmierzyć się z pytaniem, jak sobie z nią radzić. Akceptacja własnej skończoności pomaga odkryć prawdziwy sens życia. Dlaczego śmierć jest dla nas tematem tabu? Gdzie leżą źródła naszych obaw? W jaki sposób wyrażamy naszą żałobę? Jak możemy zaakceptować śmierć bliskiej osoby, a jak przygotować się na własną śmierć? Czerpiąc z wiedzy o postawach wobec śmierci i umierania zarówno w naszej, jak i w innych kulturach, Elizabeth Kübler-Ross dostarcza nam wielu pouczających odpowiedzi na te i inne pytania. Przedstawia szerokie spektrum punktów widzenia, włączając poglądy duchownych, lekarzy, pielęgniarek, socjologów oraz osobiste rozliczenia z doświadczeniami osób zbliżających się do śmierci i pogrążonych w żałobie. Autorka przekonuje, że akceptacja śmierci jako części ludzkiego rozwoju dostarcza klucza do sensu ludzkiej egzystencji.
 


 

Renata Dziurdzikowska – „Możesz odejść, bo Cię kocham. O śmierci, pożegnaniu i życiu po stracie”

 
 
Śmierć wpisana jest w życie człowieka. Jednak jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń, jakie na niego czekają. Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskich osób? Kiedy nadchodzą te najtrudniejsze momenty paraliżuje nas lęk i przerażenie. Jak pogodzić się z odchodzeniem ukochanych ludzi? Jak uporać się z żałobą po ich śmierci? Kiedy wydaje się, że straty już
nikt i nic nie uleczy. Towarzyszenie bliskim w odchodzeniu a także żałoba mogą stać się dla każdego człowieka, mimo cierpienia, ważnym i cennym doświadczeniem, lekcją akceptacji, otwarcia na nowe. Ból po utracie ukochanych ludzi jest wielki, ale siły życia są potężne. Renata Dziurdzikowska w swojej książce Możesz odejść, bo cię kocham ukazuje śmierć, jako integralną część naszego życia.
 


 

Pieter Frans Thomese – „ Cień mojego dziecka”

 
 
“Kobietę, która pochowała męża, nazywa się wdową, mężczyznę, który stracił żonę – wdowcem. Dziecko bez rodziców jest sierotą. A jak nazwać ojca i matkę, którym zmarło dziecko?”

Po śmierci córeczki Isy P.F. Thomése znalazł się w przepełnionych ciszą pokojach, pośród niedoświadczonych słów, które dopiero musiał się nauczyć pisać. Cień mojego dziecka jest przejmującą relacją z tego poszukiwania słów. Całe życie zostaje wywrócone do góry nogami, każde znaczenie musi na nowo zostać znalezione. “Jeśli ona gdzieś jeszcze jest, to w języku”.

Cień mojego dziecka to hołd złożony zmarłej córce, deklaracja miłości, piękna elegia i jednocześnie studium żałoby. To próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak
wrócić do życia, gdy wydaje się nam, że cudza śmierć nam je odebrała.

“Określenia ‘przejmujący’ i ‘rozdzierający serce’ są niewystarczające. Cień mojego dziecka wznosi się ponad to, co przejmujące i co rozdziera serce; nadaje kształt czemuś, co jest nie do zniesienia, czego nie można odwrócić”.

Joost Zwagerman
 


 

Andrzej Lipiński – „Kalinka”

 
 
Kalinka to opowieść ojca, który próbuje zrozumieć sens nieuleczalnej choroby swojego dziecka. Przez sześć lat życia Kalinki nieustannie poszukuje kontaktu z córką. Każdego dnia spogląda w oczy swojej małej Roślinki, by wyczytać z nich to, czego nie może usłyszeć.

Nie chcąc pogodzić się z diagnozą lekarzy, Barka i Andrzej nauczyli się obsługiwać prywatny oddział intensywnej terapii, szukali ratunku u energoterapeutów, uzdrowicieli i indyjskiego guru. Wbrew wszystkim ograniczeniom narzuconym przez chorobę – codziennemu wnoszeniu wózka po schodach, obsłudze respiratora, podłączaniu sondy – odważnie kształtowali swoją rodzinną przestrzeń. Przemierzyli pół Europy, wspięli się na szczyt dwutysięcznika, zwiedzili kopalnię srebra, pływali w morzu, aby na końcu wspólnej drogi odnaleźć odpowiedź… Ale czy tę, której poszukiwali?
 


 

Eric Emmanuel Schmitt – „Oskar i Pani Róża”

 
 
Książka Erica-Emmanuela Schmitta „Oskar i pani Róża” to piękna i ciepła opowieść niosąca nadzieję i wiarę. Głównym bohaterem jest dziesięcioletni Oskar, u którego zdiagnozowano białaczkę. Chłopiec ma przed sobą jedynie dwanaście dni życia… Gdy lekarze bezradnie rozkładają ręce, a rodzice nie potrafią nawiązać z chłopcem kontaktu ani oswoić się z myślą o jego nieuniknionym odejściu, zjawia się tajemnicza ciocia Róża. Jej niezwykły pomysł umożliwi Oskarowi i jego rodzicom pogodzenie się ze śmiercią.

„Oskar i pani Róża” to opowieść o śmierci. Tej najtrudniejszej, niewytłumaczalnej i najbardziej smutnej, bo dotyczącej małego dziecka. Książkę uzupełnia niezwykły prezent. Zawiera ona niezwykle osobistą przedmowę w formie listu napisaną specjalnie do polskich czytelników. Autor zdradza w nim, co skłoniło go do opowiedzenia niezwykłej historii Oskara i jak zmieniła ona jego życie.
 


 

„Jak przeżyć stratę dziecka. Powrót nadziei” – Catherine M. Sanders

 
 
Śmierć dziecka to straszne nieszczęście. W kulturze, w której młodość ceni się ponad wszystko, zdarzenie takie uważa się za jedną z największych tragedii. Osieroconym rodzicom kontynuowanie własnego życia w tej sytuacji wydaje się wręcz niemożliwe, a obsesyjne pytanie “dlaczego?” nie opuszcza ich ani na chwilę. Książka ta przyczynia się do głębszego zrozumienia procesu przeżywania głębokiego smutku, proponuje nowe sposoby odzyskiwania zdrowia, osobom osieroconym przywraca wiarę, że przetrzymają swój straszny ból, powrócą do życia, a za jakiś czas będą znów mogły odczuwać radość i spokój. (opis za wydawcą)
 


 

Stanisława Steuden, Konrad Janowski – „Psychologiczne aspekty doświadczania żałoby”

 
 
Zamierzeniem autorów niniejszego opracowania było przybliżenie problematyki żałoby oraz ukazania znaczenia tego typu doświadczeń dla psychospołecznego funkcjonowania osób osieroconych. Podkreślano zarówno negatywne, jak i pozytywne aspekty doświadczeń związanych z utratą osób bliskich. Mimo bólu i cierpienia, jakie te doświadczenia niosą, człowiek jest zdolny do przepracowania ich tak, iż mogą one przekładać się na wzrost osobowy. Zależy to w dużym stopniu od systemu wartości, struktury osobowości, a także szeroko rozumianego wsparcia społecznego. W tym kontekście ważne jest, aby osobom doświadczającym utraty kogoś bliskiego towarzyszyło przekonanie o możliwości pozytywnego przewartościowania doświadczonej utraty pozwalającego im na osiąganie wzrostu osobowości.
 


 

Marian Wańczowski, Mirosław Lenart – „Księga żałoby i śmierci”

 
 
Z okładki: “Encyklopedyczno-słownikowe dzieło poświęcone różnym aspektom umierania, śmierci, żałoby, obecnym w języku, kulturze, obyczaju, religii, systemach filozoficznych, zrytualizowanych formach pamięci o zmarłych… To pierwsze w polskim piśmiennictwie tego typu dzieło, zainspirowane przez słynny słownik Roberta Sabatier, Dictionnaire de la Morte (1967). W opracowaniu poszczególnych haseł Autorzy w szeroki sposób cytują teksty oryginalne, np. fragmenty Biblii czy też wypowiedzi wielkich filozofów i pisarzy. Książka stanowi punkt wyjścia do dalszych badań – w Polsce mało popularnych – nad tajemnicą śmierci.”
 


 

Irvin David Yalom – „Patrząc w słońce”

 
 
Autor analizuje lęki przed śmiercią. Książka zawiera osobiste przemyślenia Yaloma (lekarza psychiatry) jak również historie jego pacjentów, którzy próbowali sobie poradzić nieuchronnym przemijaniem.
 


 

“Pytania i odpowiedzi na temat śmierci i umierania” – Elisabeth Kubler – Ross

 
 
Rozmowy o śmierci i umieraniu to jedna z najważniejszych książek, jakie kiedykolwiek zostały napisane na ten temat, która wciąż uważana jest za punkt odniesienia w opiece nad umierającymi. Błyskawicznie stała się bestsellerem, a magazyn „Life” nazwał ją „głęboką lekcją życia”. Jej druga część – Pytania i odpowiedzi na temat śmierci i umierania – zawiera pytania, które były najczęściej zadawane dr Kübler-Ross podczas wykładów, oraz jej empatyczne odpowiedzi. Praca omawia proces dochodzenia do akceptacji końca życia, kwestie samobójstwa, terminalnej choroby, eutanazji, sposobu, w jaki należy powiedzieć pacjentowi o krytycznej chorobie, i radzenia sobie ze wszystkimi specyficznymi trudnościami związanymi ze śmiercią. Pytania i odpowiedzi na temat śmierci i umierania stanowią niezbędne źródło dla lekarzy, pielęgniarek, członków duchowieństwa, pracowników socjalnych i laików mierzących się ze śmiercią i umieraniem. (opis za wydawcą) Osoby, które muszą poradzić sobie ze śmiercią – czy jako przedstawiciele służb społecznych, przyjaciele, czy krewni – nie mogłyby znaleźć lepszej książki.– Library Journal
 


 

Pożegnanie miłości – jak przetrwać stratę ukochanej osoby – Nancy O’Connor

 
 
Naturalnym odruchem człowieka jest unikanie bólu. Jednakże za stłumienie bólu emocjonalnego zapłacić możemy w przyszłości jeszcze większym cierpieniem. Tak się dzieje po utracie ukochanej osoby. Nie pozwalając sobie na przeżycie naturalnej rozpaczy i żalu możemy doprowadzić się do choroby somatycznej lub ugrzęznąć w depresji. Nikt z nas nie uniknie w swoim życiu straty kogoś bliskiego. Być może ta książka już dziś jest Ci potrzebna, a jeśli nie, to w przyszłości może stać się twoim przewodnikiem w trudnych chwilach. Dowiesz się z niej również, jak autentycznie wspierać innych w procesie żałoby.
 


 

Smutek, strata, żałoba. Jak sobie z nimi radzić? Jak pomóc innym? – Manu Keirse

 
 
Książka została napisana z myślą o ludziach, którzy przeżywają smutek, oraz o wszystkich, którzy chcą pomóc pogrążonym w smutku. Jej treść przedstawia problem straty. Mówi ona o tym, że utrata bliskiej nam osoby albo czegoś dla nas ważnego, może spowodować proces żałoby. Mimo że wszyscy tego doświadczamy, nie jesteśmy przygotowani na takie sytuacje. Nie wiemy, jakie emocje, problemy są z nimi związane. Nie wiemy, jak sobie z nimi radzić. I nie wiemy, jak moglibyśmy pomóc innym. Osobom doświadczającym straty i smutku książka pomaga zrozumieć, co mogą wówczas odczuwać, jakich zachowań mogą się spodziewać. Ułatwia im pokonywać strach, co przynosi ulgę – lżej wtedy znosić żałobę, ból, smutek. Pomaga żyć ze stratą. Osobom chcącym wesprzeć pogrążonych w smutku książka daje wskazówki, jakie są właściwe sposoby pomocy, jak wielkie znaczenie mają zrozumienie i empatia. Uświadamia im, że najczęściej przed proponowaniem pomocy powstrzymują bezsilność i niewiedza.
 


 

Żałoba w rodzinie. Jak pomóc cierpiącym dzieciom i ich rodzinom – Martin Herbert

 
 
Ból po stracie kochanej osoby to – jak pisze autor książki – duchowa rana. Potrzeba czasu, by się ona zabliźniła. Jest to szczególnie trudny proces w wypadku dzieci, zarówno tych terminalnie chorych, jak i tych, które doświadczają straty bliskich, na przykład rodziców. Osoby pozostające w żałobie potrzebują wsparcia i pomocy. Książka ta w wyważony i mądry sposób opisuje, jak postępować w tych niezwykle trudnych sytuacjach. (opis za wydawcą)