„Serce ze złota”

„Serce ze złota” jest odznaczeniem przyznawanym od 2013 roku osobom, które poprzez swoją pracę, zaangażowanie na rzecz potrzebujących oraz podążanie za słowami ks. Józefa Tischnera „Miłość nas rozumie” przyczyniły się istotnie do realizacji idei stojących u podstaw celów działalności Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.

Jerzy Stuhr

SERCE ZE ZŁOTA

Polski aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog, polonista i pisarz. Były Przewodniczący Rady Fundacji Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. księdza Józefa Tischnera. Brał udział w nagraniu 2 płyt z okazji 15-lecia śmierci naszego Patrona („Bóg jest blisko”, „Bóg się rodzi: oto jestem”).

Agata Zając

SERCE ZE ZŁOTA

„Pracuję jako pielęgniarka od 34 lat. Cały czas w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Wieloletnia praca z ciężko chorymi dziećmi pozwoliła mi podjąć decyzję o pracy w Hospicjum domowym. Praca daje mi ogromną satysfakcję – to, że mogę pomóc drugiemu człowiekowi. Gdybym miała dziś dokonać ponownego wyboru zawodu, moja decyzja byłaby taka jak przed 34 laty. Pomoc ciężko choremu dziecku każe mi aktywnie poszukiwać rozwiązań, które będą mogły poprawić jakość życia dziecka i jego rodziny. Dzięki temu, mimo upływu lat, cieszy mnie to, co robię i nie odczuwam wypalenia zawodowego.”

Iwona Puchała

SERCE ZE ZŁOTA

Mama naszego byłego podopiecznego. Tak pisze o sobie: „Jestem kobietą dojrzałą, urodziłam się w 1968 roku. Jak w życiu każdego człowieka, w moim też mieszają się szczęście i rozpacz. Moje szczęście to dom – najbliższa rodzina (mąż, synowie, krewni), rodzina Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci, przyjaciele, których wciąż spotykam na swej drodze, praca, która mobilizuje do aktywności. Rozpacz ma źródło w chorobie i śmierci mojego dziecka, w doświadczanej bezradności i bezsilności. Lekarstwem na nią jest wiara. Ufam Bogu, proszę o wstawiennictwo Maryję i świętych. Raz się śmieję, innym razem płaczę, ale staram się po upadku podnieść z kolan i iść dalej. Mieszkam i pracuję w Dobczycach, pięknym i zabytkowym miasteczku, lokowanym przez Kazimierza Jagiellończyka, położonym niedaleko Krakowa. Jestem nauczycielką, lubię pracować z młodzieżą, uczę się od niej, przebywanie wśród młodych sprawia, że czuję, jakby czas dla mnie płynął wolniej. Lubię ludzi, staram się oddać, to co od nich dostałam. Jestem ciekawa świata, chcę podróżować i poznawać nowe miejsca. Lubię czytać książki, oglądać wartościowe filmy i chodzić do teatru. Nie lubię u siebie skłonności do perfekcjonizmu, czarnowidztwa, zamartwiania się tym, co może się zdarzyć. Nie lubię siebie za to, że wciąż brakuje mi czasu. Mimo wszystko jestem optymistką i k o c h a m  ż y c i e.”

Zofia Sikora-Christowa

SERCE ZE ZŁOTA

Wieloletnia przyjaciółka Hospicjum. Tak pisze o sobie: „Jestem z wykształcenia elektronikiem, zawodowo – energetykiem (pracowałam ponad 30 lat w biurze projektów Energoprojekt – Kraków SA). Współpracuję z różnymi organizacjami, które działają na rzecz pomocy ludziom i środowisku. Od prawie 40 lat oddaję honorowo krew (do tej pory ponad 55 litrów). Prowadzę od 1977 roku Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Energoprojekcie. Za tę działalność otrzymałam wiele odznaczeń, a w 2000 roku – “Kryształowe Serce” :-). Tak więc, z Hospicyjnym “Sercem ze złota”, jestem teraz osobą o 3 sercach ;-). Od około ćwierci wieku jestem wegetarianką, z szacunku dla życia. Dużo czytam, piszę wiersze, jako korektor-amator – od poprawnej polszczyzny – pomagam przy tłumaczeniach (i nie tylko). Aktualnie jestem na emeryturze i marzę o wolnym czasie, żeby trochę poleniuchować ;-).”

Józefa Kuchta

SERCE ZE ZŁOTA

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, kierowniczka zespołu „Młodzi Łopuśnianie”, miłośniczka kultury góralskiej – od kuchni poprzez muzykę, pieśni i tańce po dbałość o przekazywanie młodemu pokoleniu tradycji i obyczajów przodków. Wraz z zespołem brała udział w nagraniu 2 płyt z okazji 15-lecia śmierci naszego Patrona („Bóg jest blisko”, „Bóg się rodzi: oto jestem”). Uświetnili wielokrotnie swoją obecnością koncerty organizowane przez Hospicjum oraz coroczne spotkania naszych rodzin w Łopusznej.

Jan Zawała

SERCE ZE ZŁOTA

Dyrektor Gimnazjum im. św. Brata Alberta w Gdowie; współorganizator corocznego Festynu Rodzinnego połączonego ze zbiórką środków na rzecz naszego Hospicjum. Złote Serduszko zostało przekazane przez Hospicjum Panu Dyrektorowi z poleceniem dania go osobie, która najbardziej jest zasłużona w organizacji Festynu Rodzinnego. Dyrektor Gimnazjum wraz z księdzem katechetą uznali, że osobą najbardziej odpowiednią w tym względzie jest p. Edward Domagała i jemu Serduszko zostało przekazane. Pan Edward Domagała Serduszko przyjął, ale ponownie podarował je Gimnazjum, by w przyszłości było ofiarowane następnej osobie zaangażowanej w pomoc najbardziej potrzebującym. Obecnie Serduszko jest przechowywane w sejfie Gimnazjum.

Katarzyna Sudyka

SERCE ZE ZŁOTA

Mama naszego byłego podopiecznego. Tak pisze o sobie: „Z Krakowskim Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera związana jestem od 2007 roku, wcześniej jako mama podopiecznego zaś obecnie jako pracownik, którego zadaniem jest pomoc rodzinom w codziennej opiece nad chorymi dziećmi. Ukończyłam Szkołę Przemysłu Spożywczego w Krakowie, jednak w wyuczonym zawodzie nigdy nie pracowałam. Obecnie pomagam rodzinom podopiecznych Hospicjum, zaś poza pracą interesuję się filmem, sportem. Z wielkim sercem oddaję się pracy z chorymi dziećmi, która daje mi satysfakcję oraz poczucie realizacji.”

Iwona Ogarek

SERCE ZE ZŁOTA

O sobie: „Jestem lekarzem pediatrą i nefrologiem. Pracuję w pediatrycznym szpitalu klinicznym oraz od lat w Krakowskim Hospicjum dla Dzieci im. Józefa Tischnera. Bardzo cenię swoją pracę zawodową, która daje mi możliwość wykonywania tego, co lubię, daje bodziec do nieraz niełatwego przezwyciężania własnych słabości w bardzo różnych aspektach życia. Od urodzenia jestem związana z Krakowem, lubię zgłębiać jego tajemnice, a że temat ciekawy – to satysfakcja gwarantowana. Trudy dnia codziennego odreagowuję niekończącą się pracą w ogrodzie. Przyznaję się też do bycia kinomanem. Mam rodzinę i przyjaciół, na których zawsze mogę liczyć.”

Jerzy Trela

SERCE ZE ZŁOTA

Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor sztuki. Od 1970 roku nieprzerwanie do dziś jest związany ze Starym Teatrem w Krakowie. Były Członek Rady Patronackiej Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. księdza Józefa Tischnera. Brał udział w nagraniu 2 płyt z okazji 15-lecia śmierci naszego Patrona („Bóg jest blisko”, „Bóg się rodzi: oto jestem”).

Joachim S. Russek

SERCE ZE ZŁOTA

Prezes Fundacji Judaica; dyrektor Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie; pomaga Hospicjum podczas organizowania corocznej akcji „Zostań Świętym Mikołajem” oraz cyklicznych koncertów (m.in. „Wszyscy kochamy Dzieci”, „Wyprawa do źródła”).

Zbigniew Wałach

SERCE ZE ZŁOTA

Muzyk, kompozytor, budowniczy instrumentów, założyciel i lider kapeli „Wałasi”, miłośnik tradycji, obyczajów i obrzędów beskidzkich górali. Wraz z kapelą brał udział w nagraniu 2 płyt z okazji 15-lecia śmierci naszego Patrona („Bóg jest blisko”, „Bóg się rodzi: oto jestem”). Zespół „Wałasi” upiększył swoją muzyką niejedno wydarzenie promujące ideę opieki paliatywnej.

Monika Zamorska

SERCE ZE ZŁOTA

„Od roku 2010 jestem wolontariuszką w Hospicjum Tischnera.
Od tego czasu, niezmiennie, mam okazję poznawać cudowne osoby – dzieci, rodziny, wolontariuszy, pracowników – które swoją niespotykaną energią motywują mnie do działania. Z chęcią staram się pomagać, chociaż często mam wrażenie, że działalność w Hospicjum dała mi więcej niż ja kiedykolwiek będę mogła dać od siebie – szczególnie zobaczenie, że pomimo wielu przeciwności losu, można w życiu odnaleźć radość i dobro i dzielić się nimi z innymi.
Prywatnie lubię spędzać czas z ludźmi, najbardziej na rozmowach lub śpiewach przy ognisku, a co roku z niecierpliwością czekam na wyjazd do Łopusznej.”

Martyna Ingersleben

SERCE ZE ZŁOTA

„Moja historia z Hospicjum rozpoczęła się w październiku 2009 roku – wtedy właśnie zostałam wolontariuszką. Uczestniczenie w wydarzeniach hospicyjnych oraz towarzyszenie Dzieciom i ich Rodzinom to niezwykłe przeżycie, ukazujące ogromną, przepiękną miłość.
Chwile wesołe i te najsmutniejsze – wszystkie doświadczenia mają w sobie wielką moc i z całą pewnością nie zdobyłabym ich nigdzie indziej.
Najpiękniejszym zwieńczeniem pracy wolontariusza jest uśmiech wywołany na twarzy Dziecka.

Urodziłam się, mieszkam i pracuję w Krakowie. Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uwielbiam zapach lasu, śpiewać i oglądać starty rakiet kosmicznych.”

Dorota Zygadło

SERCE ZE ZŁOTA

“Jestem pielęgniarką od 37 lat zawodowo związaną z USD w Krakowie. W tym czasie pożegnałam wielu podopiecznych i doświadczenie ostatnich chwil i śmierci na szpitalnym łóżku….zawsze czułam, że nie tak powinno być. Nie tak mimo najlepszej, najbardziej troskliwej opieki całego Zespołu.

Hospicjum domowe dla dzieci to była i nadal jest alternatywa dla sali i łóżka szpitalnego najlepsza z możliwych kiedy choroba wygrywa jak w onkologii czy hematologii albo jest od urodzenia.
Dlatego od wielu lat staram się służyć własną wiedzą i doświadczeniem. Praca w Krakowskim Hospicjum dla Dzieci to była dobra decyzja.”