Relacja ze Spotkania dla Rodzin po stracie – Modlitwa o światłe oczy serca

W sobotę 17 października 2020 roku w Opactwie Ojców Cystersów w Szczyrzycu odbyło się spotkanie dla Rodzin po stracie dziecka. Pomimo panującej epidemii koronawirusa dane nam było spotkać się na wspólnej modlitwie różańcowej oraz na Mszy Świętej, podczas której zostały wyczytane imiona wszystkich zmarłych Dzieci z naszego Hospicjum.

Liturgia Słowa tego dnia poprowadziła nas do refleksji na temat "światłych oczu serca". Św. Paweł w Liście do Efezjan prosi Boga o "światłe oczy serca" dla mieszkańców Efezu. "Światłe oczy", to oczy, które widzą głębiej, dalej. To oczy, które potrafią dostrzec sens różnych wydarzeń w naszym życiu, także tych trudnych i bolesnych, jak choćby utrata ukochanego dziecka. W końcu "światłe oczy" to oczy, które rozumieją, czym jest prawdziwa nadzieja – nadzieja do której wzywa nas Pan Bóg. Dlatego w czasie Mszy Świętej prosiliśmy Pana Boga właśnie o takie "światłe oczy" dla nas i dla wszystkich rodziców, którzy przeżywają ból i smutek z powodu śmierci swoich dzieci.

Niezwykłym zwieńczeniem tej modlitwy było oddanie się w opiekę Matki Bożej, której cudowny obraz znajduje się w głównym ołtarzu kościoła opactwa Ojców Cystersów. Co ciekawe, na tymże obrazie, Matka Boża trzymająca na rękach małego Jezusa, kieruje swe spojrzenie na każdego człowieka. Jej oczy nie są skierowane na Jezusa, ale właśnie na nas. To głębokie spojrzenie Maryi zabraliśmy ze sobą do naszych domów przekonani, że będzie nam ono towarzyszyć w naszej codzienności.