Józef Tischner. Człowiek, filozof, ksiądz – 22 rocznica śmierci

28 czerwca 2000 r. zmarł Józef Tischner – patron naszego Hospicjum, ksiądz, filozof i teolog, eseista, autor książek: “Świat ludzkiej nadziei”, “Nieszczęsny dar wolności” i “Historii filozofii po góralsku”. Był jednym z najbardziej twórczych współczesnych myślicieli polskich.

Po śmierci ks. Józefa Tischnera, papież Jan Paweł II napisał: “był człowiekiem Kościoła, zawsze zatroskanym o to, by w obronie prawdy nie stracić z oczu człowieka”.

Sam Józef Tischner mówił o sobie: “czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem”. Powtarzał, że nasze człowieczeństwo jest podstawą wszystkich innych funkcji, jakie pełnimy. Jedną z kluczowych kategorii w filozofii człowieka, której nauczał, było “spotkanie” z drugim człowiekiem: relacja z nim, otwartość na niego i odpowiedzialność za niego. W nauczaniu księdza Tischnera etyka nie była systemem abstrakcyjnych norm, ale właśnie sposobem doświadczania człowieka przez człowieka.

Od lat 70. ksiądz Tischner był znaną postacią życia intelektualnego naszego kraju. Miał wyjątkowy dar przystępnego tłumaczenia różnych pojęć, zachowując przy tym głębokość myśli. W audycji Polskiego Radia mówił, skąd bierze się melancholia. – Jest czymś w rodzaju choroby woli – mówił. 

 

Oprócz podejmowania zagadnień filozoficznych, Józef Tischner starał się – jako ksiądz – budzić nadzieję. – Jest siłą, która utrzymuje w człowieku poczucie własnej wartości – twierdził. 

 

W jednej z radiowych audycji ksiądz Tischner podkreślił, że zmieniając sposób podejścia do niektórych problemów życia, miał na uwadze szukanie prawdy. – Opisanie świata daje prawdę, bo pozwala wydobyć prawdę o świecie – oceniał. 

 

Adaptacje teatralne i filmowe

Książki księdza Józefa Tischnera spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem. Kilka z nich zostało bestsellerami, między innymi: “Świat ludzkiej nadziei”, “Polski kształt dialogu”, “Etyka Solidarności”, “Myślenie według wartości”. Duży sukces odniosła publikacja “Tischner czyta Katechizm” z 1996 roku, a “Historia filozofii po góralsku” kilka lat po śmierci autora została przeniesiona na scenę teatralną i sfilmowana.

Ksiądz Tischner był laureatem wielu wyróżnień, między innymi Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, Fundacji im. Stefana Kisielewskiego, a także Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. W 1999 roku otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

 


Źródło: polskieradio24.pl