Idź na Święto Niepodległości!

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe obchodzone w naszym kraju w każdym roku 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Polska niepodległość odzyskała w roku 1918, a samo Święto zostało ustanowione dopiero w roku 1937, by w 1945 r. zostać zniesionym przez Krajową Radę Narodową i ponownie przywróconym dopiero w 1989 r.

Narodowe Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia organizowane są obchody, by uczcić odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Główne obchody odbywają się w Warszawie, ale w innych miastach również odbywają się uroczystości, by upamiętnić to wydarzenie.

W Krakowie uroczystości rozpoczną się o godz. 9:30 – złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie w katedrze wawelskiej (godz. 10) odprawiona zostanie uroczysta msza pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Po mszy uroczystości przeniosą się na pl. O. Adama Studzińskiego i plac Jana Matejki. Mieszkańcy otrzymają flagi państwowe, odbędzie się pokaz pojazdów służb mundurowych oraz defilada wzdłuż. ul. Basztowej. 

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w wyżej wymienionych krakowskich uroczystościach lub w Waszych lokalnych miejscowościach.

Z pozdrowieniami,

Adam M. Cieśla