15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Na całym świecie 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego, dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. Z tej okazji w wielu miastach Polski zaplanowane są obchody, w tym m.in. msze św. i spotkania z psychologami.

„Dzień Dziecka Utraconego to moment pamięci o najmłodszych zmarłych, których bliscy często nie mieli nawet szansy ich poznać. Jest to także okazja do zwrócenia uwagi na problemy, z jakimi borykają się rodzice przedwcześnie zmarłych dzieci” – wyjaśnia dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Robert Wielądek.

„Zgodnie ze statystykami ok. 10–15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80 proc. poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży” – poinformował PAP Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin.

W Dniu Dziecka Utraconego w wielu miastach w Polsce odprawiane są msze św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są spotkania, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.

W archidiecezji krakowskiej obchody odbędą się 14 października w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Modlitwę rozpocznie różaniec o godz. 17.30. Następnie zaplanowana jest msza św., po której odbędzie się „Jutrznia za Nienarodzonych” w wykonaniu Pawła Bębenka z chórem Animabile.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest obchodzony od 18 lat. Ma uwrażliwić społeczeństwo i zmienić stereotypy, jeśli chodzi o podejście do tego traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ, licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.

Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski przygotowała pomoce duszpasterskiej dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka. Opracowanie zawiera materiały z dziedziny psychologii, prawa, teologii i liturgiki.

Kościół Ducha Świętego przy ul. Długiej w Warszawie jest diecezjalnym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Przy tej świątyni w 1987 r. powstało Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Od ponad czternastu lat z tej świątyni wyrusza, co roku Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę.