Zaproszenie dla małżeństw po stracie – 5-6 października

W ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego serdecznie zapraszamy małżeństwa po stracie na spotkanie wyjazdowe w dniach 05-06.10, którego celem jest nie tylko chwilowe oderwanie się od codziennych trosk w otoczeniu natury, ale przede wszystkim nawiązanie relacji i stworzenie wspólnoty opartej na wzajemnym wsparciu i zrozumieniu w kontekście utraty własnego dziecka.

Pierwszym i najważniejszym punktem wyjazdu jest spojrzenie na Auschwitz poprzez rysunek, czyli wystawa Klisze Pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja w Harmężach, nieopodal Oświęcimia.

Dlaczego wystawa znajduje się właśnie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach?

Bo jak powiedział Autor w jednym z wywiadów: „Z Ojcem Kolbe stałem na jednym apelu”. Ten gest bezinteresownej miłości św. Maksymiliana do nieznanego mu męża i ojca rodziny podczas pamiętnego apelu w lipcu 1941 r. zrobił tak wielkie wrażenie na Marianie Kołodzieju, że zaczął w Ojcu Kolbe dopatrywać się drugiego Chrystusa.

Marian Kołodziej po prawie 50-letnim milczeniu wrócił do swych przeżyć, tworząc wstrząsającą plastyczną opowieść o sobie i tych, którzy nie ocaleli z „fabryki śmierci”.
Zmusiła go do tego choroba – wylew krwi do mózgu i towarzyszący mu paraliż. W ramach rehabilitacji zaczął rysować. Rysowanie Klisz było dla Kołodzieja – jak sam wspomina – pewną formą autoterapii.

„To nie wystawa – nie sztuka, nie obrazy, a słowa zamknięte w rysunku. Nie było zresztą moim zamiarem spełnienie obowiązku pamięci i dania świadectwa poprzez sztukę. Sztuka jest bezradna wobec tego, co człowiek zgotował człowiekowi…” – tak w kilku słowach o swoich pracach pisał autor, więzień nr 432 obozu zagłady.

Po konfrontacji z tematem śmierci zapraszamy do rozmowy podczas wędrówki na Potrójną, szczyt w Beskidzie Andrychowskim oraz warsztaty w schronisku.

Program Wyjazdu:

Dzień I: Sobota

  • 10:45 – zbiórka pod Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach
  • 11:00 – 12:00 – odwiedzenie wystawy „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja,
  • 12:30 – 14:00 – obiad w Karczmie Młynówka w Oświęcimiu, ul. Piastowska 94;
  • 14:30 – rozpoczęcie wędrówki na Potrójną, rozmowy z psychologami, chwila refleksji;
  • 16:30 – wspólne grillowanie, swobodne rozmowy;
  • 22:00 – zakończenie dnia, nocleg w schronisku „U Ani i Rafała”.

 

Dzień II: Niedziela

  • 6:15 – wschód słońca na punkcie widokowym pod Potrójną;
  • 8:00 – 9:00 – wspólne śniadanie i poranna rozmowa;
  • 11:00 – 12:00 – Msza Święta w Kaplicy Domowej;
  • 13:00 – 15:00 – obiad w Karczmie na Kocierzu, zakończenie wyjazdu i powrót do domu.

Fundacja pokrywa koszty wyżywienia i noclegu. Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia na wyjazd przyjmujemy do 2 października 2024 r. do godz. 16 pod nr tel. 663814003.