Z rodzinami po stracie w Kalwarii Zebrzydowskiej

Już po raz trzeci, z okazji światowego Dnia Dziecka Utraconego, w sobotę 26 października 2019 r., tym razem w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, spotkaliśmy się w gronie Rodzin, które doświadczyły straty Dziecka oraz pracowników, sympatyków i wolontariuszy Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera, aby w tej wspólnocie modlić się w intencji wszystkich Rodziców, którzy stracili swoje Dzieci. 

Nasze spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na Kalwaryjskich Dróżkach. Wędrowaliśmy przez kolejne stacje, rozważając ostatnie godziny Męki i Śmierci Pana Jezusa. Naszym rozważaniom towarzyszyła refleksja na temat doświadczenia straty i żałoby po śmierci Dzieci.Rozważania Drogi Krzyżowej na ten Dzień przygotował i wygłosił kapelan naszego Hospicjum ks. Józef Habina.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej wróciliśmy do Sanktuarium, aby uczestniczyć we Mszy Świętej sprawowanej dla nas przez księdza Józefa w kaplicy Męki Pańskiej. Podczas Mszy Świętej modliliśmy się w intencji wszystkich Rodziców, którzy stracili swoje Dzieci. Dziękowaliśmy Panu Bogu za dar życia tych Dzieci oraz prosiliśmy o potrzebne siły i pociechę dla Rodziców. Szczególnym momentem podczas Eucharystii było wyczytanie imion zmarłych Dzieci. Na zakończenie Mszy Świętej uczestnicy otrzymali piękne, własnoręcznie wykonane przez Grupę Tęczowy Kocyk, różańce oraz doniczki z ziemią z zasadzonymi w nich kwiatami. Chcieliśmy, aby nasionko rzucone w ziemię było symbolem zmarłego Dziecka, które żyje w Niebie u Boga i wstawia się za swoimi Rodzicami. Rodzice zabrali te doniczki, aby dbać o nasionko, podlewać je, by w odpowiednim czasie wyrosło i przyniosło “dobry owoc” w postaci kwiatu. O jaki kwiat chodzi – to na razie pozostaje tajemnicą.

Po Mszy Świętej była chwila czasu, aby pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz indywidualnie zwiedzić Sanktuarium. O godzinie 14.00 w Domu Pielgrzyma czekał na nas pyszny obiad. Przerwa obiadowa była dobrą okazją, aby ze sobą porozmawiać, nawiązać nowe znajomości, a także wymienić się doświadczeniami. O godzinie 15.00 na dziedzińcu przed klasztorem odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a także poznaliśmy historię Sanktuarium Kalwaryjskiego oraz Kalwaryjskich Dróżek, którą przedstawiła nam Pani Bożena Henke. Tutaj także, korzystając z pięknej pogody i niesamowitej urody tego miejsca zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i wspólnie   udaliśmy się do Domu Pielgrzyma, gdzie czekali już na nas Beata i Marcin Mądrzy. Podzieli się oni z nami świadectwem swojego życia i wiary, a także doświadczenia straty czwórki swoich maleńkich dzieci. Opowiadali również o tym, jak obecnie radzą sobie, wychowując całkiem sporą gromadkę siedmiorga dzieci.

Ostatnim punktem naszego Dnia było spotkanie przy kawie, herbacie i ciastku w kawiarni “Pysia”. Po raz kolejny mieliśmy możliwość, aby ze sobą pobyć, podyskutować, czy powspominać. Około godziny 19.00 zakończyliśmy ten wyjątkowy i bardzo piękny pobyt w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pełni wrażeń, ale także osobistych refleksji i przeżyć wróciliśmy do naszych domów. Dziękujemy Panu Bogu za ten piękny i owocny czas!

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tego spotkania. Szczególne podziękowania składamy na ręce tych, którzy oprócz obecności ofiarowali nam swój trud i czas dokładając szczególnych starań, aby Dzień ten mógł być dla nas tak piękny i owocny. Wszystkich zapraszamy już na kolejne Spotkanie. 

 

Adam M. Cieśla, Prezes Zarządu Fundacji
dr hab. n. med. Jolanta Goździk, Członek Zarządu ds. podmiotu leczniczego


Podobne artykuły: