Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Tego dnia w geście solidarności zarówno z wcześniakami i ich rodzicami w wielu miastach na całym świecie kluczowe i najbardziej charakterystyczne budynki zostaną podświetlone na fioletowo. Kraków również włączy się w akcję przez podświetlenie kładki o. Bernatka, estakady tramwajowej Lipska-Wielicka, TAURON Areny Kraków oraz wieży telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach.  

Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co dziesiąte dziecko na świecie jest wcześniakiem. W Polsce rodzi się co roku 26000 wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. Medycyna daje wiele możliwości na uratowanie im życia, a potem ogromna rola rodziców, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i rosło. Przedwczesny poród może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka. Stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego środowisko neonatologiczne i organizacje działające się na rzecz wcześniaków walczą o kompleksową opiekę dla nich i rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń wirusem RS, który dla tej grupy dzieci może być śmiertelnie groźny.

Każdy z nas może wyrazić solidarność z wcześniakami zakładając tego dnia coś fioletowego.


Źródło: cowkrakowie.pl