Spotkanie Rodzin w Łopusznej – 2019

W dniach 15-16 czerwca 2019 roku odbyło się w Łopusznej coroczne Spotkanie Rodzin Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci. Miało ono szczególny charakter z racji przypadającej w tym roku 15. rocznicy istnienia naszego hospicjum.

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie od modlitwy przy grobie naszego Patrona – księdza Józefa Tischnera, którą poprowadził proboszcz łopuszniańskiej parafii – ksiądz Kazimierz Foltyn. Na cmentarzu zgromadziły się Rodziny Podopiecznych, Pracownicy i Wolontariusze KHD oraz zaproszeni Goście. Po modlitwie zabrzmiała góralska pieśń “Krywaniu, Krywaniu”, którą zaśpiewała Hania Rybka, przy akompaniamencie liry korbowej, na której zagrał Joachim Mencel.

Po modlitwie udaliśmy się na Mszę Świętą do kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy. Eucharystię sprawował ksiądz profesor Jarosław Jagiełło wraz z naszym kapelanem – księdzem Józefem Habiną. Msza także w tym roku miała niecodzienną oprawę muzyczną – tym razem był to jazz z elementami muzyki folkowej. Z okazji 15-lecia naszego hospicjum, po Mszy odbył się koncert pt. “Milczące sumienie. Gdzie jesteś człowieku?!”, którym pragnęliśmy uczcić 15-lecie naszego hospicjum (relacja z koncertu: TUTAJ).

Po koncercie wszyscy udaliśmy się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyło się wręczenie Stypendium im. ks. Józefa Tischnera. Sześciu laureatom – dzieciom z Rodzin Podopiecznych KHD – stypendia wręczali: Członek Zarządu – pani doktor Aleksandra Krasowska-Kwiecień oraz Przewodniczący Rady Fundacji – pan doktor Adam Hernas. Po wręczeniu dyplomów najmłodsza stypendystka – Zuzia, zagrała dla wszystkich dwa utwory na wiolonczelę.  Następnie pani Iwona Puchała, w imieniu Dyrekcji Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera wręczyła Prezesowi Fundacji – panu Adamowi Cieśli list gratulacyjny z okazji przypadającego jubileuszu Hospicjum. Po czym nastąpiła drobna niespodzianka od biura KHD dedykowana całej społeczności Krakowskiego Hospicjum – multimedialna prezentacja wybranych archiwalnych zdjęć z 15 lat działalności hospicjum. Na zakończenie, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, pani Józefa Kuchta, złożyła na ręce pana Adama Cieśli gratulacje od zespołu “Mali Łopuśnianie”, z którym współpracujemy już od wielu lat.

Po wydarzeniach w GOK’u udaliśmy się na obiad do ośrodka Natanael, w którego holu przez cały czas trwania “łopuszniańskich spotkań” mogliśmy podziwiać wystawę prac plastycznych naszego Podopiecznego – Adriana Gębołysia – pasjonata historii. Po pysznym i pożywnym obiedzie, dzieci – posilone i gotowe do zabawy – udały się “na pole”, gdzie prócz słońca czekały na nich atrakcje przygotowane przez grono niezawodnych Wolontariuszy. W tym czasie Rodzice wraz z Pracownikami Hospicjum aktywnie uczestniczyli w warsztatach pt. W labiryncie pomocy społecznej…  – jak odnaleźć właściwe wsparcie?, które poprowadziła dr Barbara Sordyl-Lipnicka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Po czym udaliśmy się na kolację. Pozostała część wieczoru upłynęła nam na wspólnych rozmowach i… grze w koszykówkę (spontaniczny mecz Rodziny-Wolontariusze, zakończył się – po bardzo wyrównanej walce – wynikiem 9:10).

Niedzielny poranek rozpoczęliśmy Mszą Świętą, którą odprawił  i słowo wygłosił nasz ksiądz Józef, a o stronę muzyczną zadbała “scholka wolontariacka”. Po pokarmie duchowym zadbaliśmy także o ciała, udając się na śniadanie. Po posiłku powoli żegnaliśmy się z urokliwą łopuszniańską okolicą, by jeszcze zdążyć przed burzą dotrzeć bezpiecznie do swoich domów.

Bardzo serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia, na każdym jego etapie, oraz wszystkim Rodzinom przybyłym do Łopusznej – dzięki Wam mogliśmy po raz kolejny spotkać się w tym wyjątkowym miejscu i zabrać ze sobą nowe, cenne i miłe wspomnienia.
Do zobaczenia za rok!

Zachęcamy do obejrzenia pierwszej części galerii zdjęć ze Spotkania: