“Śliczna jak różany kwiat” – koncert na rzecz Podopiecznych naszego Hospicjum

25 listopada 2022 r. o godz. 19 nasza Fundacja Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera organizuje koncert „Śliczna jak różany kwiat” – na rzecz podopiecznych Hospicjum, który odbędzie się w kościele pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej na krakowskim Kazimierzu.

Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. J 19, 26-27

Klimat Pieśni Maryjnych, które będą wykonywane na tym koncercie przez Joachima Mencla i Basię Pospieszalską, najmłodszą przedstawicielkę drugiej generacji tej rodziny można próbować ująć w następujący sposób.

Łączy ich wyjątkowy kunszt wykonawczy, ogromna wrażliwość muzyczna, a przede wszystkim nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Skromnymi środkami – tylko głosem i dźwiękiem liry korbowej, muzycy wykonując stare – tradycyjne i współczesne pieśni maryjne, zapraszają słuchaczy a może raczej uczestników, nie tylko do przeżycia wydarzenia artystycznego, ale też duchowego. Fenomenem wykonań duetu jest napięcie jakie rodzi się ze szlachetnej prostoty głosu solistki i bogactwa brzmienia liry. Profesor Joachim Mencel potrafi bowiem z archaicznego instrumentu wydobywać brzmienia niezwykłe, sprawiając, że kilkudziesięciominutowy recital zaskakuje wielością barw i nastrojów. Basia natomiast, autentyzmem interpretacji eksponuje piękno tekstów i pomaga zanurzyć się w ducha modlitwy.