Poruszające nagranie z ewakuacji cywilów z Azowstalu. Rosjanie urządzili im w Mariupolu piekło na ziemi.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że 1 maja rozpoczęła się ewakuacja cywilów z Azowstalu i że pierwsza grupa, licząca około 100 osób, wyjechała do Zaporoża. Informację tę potwierdziła następnie Organizacja Narodów Zjednoczonych. “ONZ potwierdza, że w zakładach Azowstal trwa operacja ewakuacyjna, w koordynacji z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża i stronami konfliktu” – powiedział rzecznik ONZ Saviano Abreu.

Kombinat Azowstal to punkt oporu sił ukraińskich w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu. W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Wraz z wojskowymi w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie Azowstalu są cywile; ich liczbę szacowano na około 1000 osób. Podejmowane wcześniej przez stronę ukraińską próby ewakuacji cywilów nie przyniosły rezultatu.

Kanał Nexta opublikował nagranie, na którym widać, jak przebiegała ewakuacja. W środku chroniły się m.in. rodziny z małymi dziećmi, jak również seniorzy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że “nie było dnia, by nie próbowano znaleźć rozwiązania” w sprawie ewakuacji cywilów z broniących się w Mariupolu zakładów Azowstal. Ewakuację tę udało się w niedzielę rozpocząć “po wielu tygodniach negocjacji, wielu próbach, spotkaniach” – powiedział.

Podkreślił następnie: “dziś wreszcie ten niezbędny dla życia korytarz zadziałał. Dwie doby przerwania ognia na tym terytorium. Dziś nareszcie udało się wywieźć ponad 100 cywilów”.

Zapowiedział, że władze uczynią wszystko, by wyprowadzić kolejnych cywilów z Azowstalu i innych części Mariupola.