[email protected] +48 12 269 86 20

(*) Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych za pomocą połączenia szyfrowanego do serwisu PayU S.A. w celu realizacji płatności. Nie zapisujemy tych danych na naszym serwerze.

Spotkanie ze Świetym Mikołajem 2018

W sobotnie popołudnie 1 grudnia nasi Podopieczni wraz z Rodzinami przybyli na krakowski Kazimierz na finał akcji "List do Świętego Mikołaja".

W tym roku rozpoczęliśmy finał akcji "List do Świętego Mikołaja" wcześniej niż zwykle. Już około południa rodzice wraz z dziećmi oraz reprezentacja młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły integracyjnej z Czerwiennego, pojawili się w progu Centrum Kultury Żydowskiej, gdzie na przybyłych milusińskich wyczekiwali mikołajkowi wolontariusze. Dzieci mogły wraz z nimi przygotować świąteczne ozdoby, skleić łańcuch na "żywą" choinkę (w tę rolę wcielił się jeden z wolontariuszy :)) - mogli też pomalować buzię, oraz skręcić balony w wymarzonym kształcie.

Całość wydarzenia prowadziła niezastąpiona i zawsze pełna pozytywnej enegrii Pani Zofia Sikora-Christowa ze Stowarzyszenia „Amma-Polska”. O 13:00 Pan Adam M. Cieśla - Prezes Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci przywitał wszystkich zgromadzonych. Po oficjalnym rozpoczęciu mikołajkowego spotkania, odbyło się przedstawienie teatralne przygotowane dla naszych Podopiecznych specjalnie na tę okazję - w świat baśni "Dziewczynka z zapałkami" wprowadziła nas dziecięca grupa teatralna działająca przy Szkole Podstawowej nr 138. Pełna refleksji baśń, przedstawiona z perspektywy autora miała zaskakujące dla nas zakończenie, którego przesłanie otwarcia się na otoczenie poprzez niesienia dobra i dzielenia się nim było najlepszym wstępem nie tylko do spotkania się z Mikołajem, ale także wprowadziło nas w ten szczególny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Po gromkich oklaskach, nastąpiła przerwa i oczekiwanie na Świętego Mikołaja.
W tym czasie w holu CKŻ można było obejrzeć poruszającą wystawę fotografii autorstwa stypendystki naszej Fundacji - Natalii Więcek. Bohaterami wystawy "Ocalić nadzieję" są Rodziny, które obejmujemy opieką. Zachęcamy do wizyty w Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17 - wystawa będzie tam dostępna do zwiedzania jeszcze przez najbliższe dni.

Po przerwie na rozmowy i zdrową przekąskę, zgromadzone na sali dzieci, przy zachęcie pani Zosi przywoływały wyczekiwanego Bohatera Dnia - Świętego Mikołaja, który w towarzystwie aniołów i "żywej" choinki przestąpił próg widowiskowej sali CKŻ. Nastąpił kulminacyjny punkt wydarzenia - odczytywane kolejno przez panią Zosię dzieci podchodziły do Świętego Mikołaja, który prócz prezentu obdarzał dzieci dobrym słowem i ...pozowaniem do wspólnej fotografii. Dzieci odważnie lub też z dozą nieśmiałości, same lub w towarzystwie Rodziców, z błyskiem w oczach i wypiekami na twarzy przyjmowały mikołajkowe prezenty. Po czym wracały na swoje miejsca i tam w większości rozpakowywały swoje podarunki, by móc jak najszybciej cieszyć się wymarzonymi zabawkami. Na sali, wśród wyczytywanych nazwisk, zapanował radosny gwar.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia. Dzięki Wam po raz kolejny nasi Podopieczni mogli przeżyć niesamowite spotkanie ze Świętym Mikołajem. Przede wszystkim dziękujemy DARCZYŃCOM za ich serce i wrażliwość oraz czas i zaangażowanie w przygotowanie i dostarczenie mikołajkowych prezentów. Dziękujemy bardzo Dzieciom z kółka teatralnego ze Szkoły Podstawowej nr 138 w Krakowie za poruszające przedstawienie teatralne, oraz Nauczycielom i Rodzicom zaangażowanym w przygotowanie całego przedsięwzięcia. Dziękujemy niezawodnym, pełnym entuzjazmu, kreatywności i zaangażowania Wolontariuszom! Pani Zofii Christowej serdeczności dziękujemy za radość i profesjonalizm. Wyrazy wdzieczności kierujemy do Dyrektora Centrum Kultury Żydowskiej, pana Joachima Russka, za otwartość i gościnność oraz niezawodną pomoc w organizacji spotkania i wystawy.

Tegoroczne mikołajki Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci przeszły już do historii. Nie mniej jednak radość, jaką sprawiliście naszym Podopiecznym oraz moc pozytywnych emocji, jakich dostarczyło to spotkanie nie tylko dzieciom, ale wszystkim uczestnikom spotkania, jeszcze na długo pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej odsłony galerii fotograficznej z tego wydarzenia:

• Joachim Mencel - artysta muzyk