Nie żyje Edward Mosberg, świadek historii, obrońca prawdy i wielki przyjaciel Polski. Cześć Jego Pamięci!

To jest bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Edward Mosberg, polski Żyd ocalony z Holokaustu, bardzo zaangażowany w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu zwłaszcza w ostatnich latach. A także człowiek, który nigdy nie bał się mówić prawdy o niemieckich zbrodniach, i który z olbrzymią determinacją bronił dobrego imienia Polski i Polaków.

Mosberg był więźniem niemieckich obozów w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście.

Jestem tu po to, żeby powiedzieć, że zgadzam się z tym, co mówił polski premier Mateusz Morawiecki, że hitlerowskie Niemcy są odpowiedzialne na Holokaust

— mówił w czasie Marszu Żywych w maju 2019 roku.

Z kolei w rozmowie z telewizją wPolsce.pl podkreślał:

Mówię tylko prawdę. Gdyby nie Niemcy, nie byłoby obozów koncentracyjnych na terenie Polski.

Mimo tak strasznych przeżyć, mimo utraty rodziny w czasie Holocaustu, Edward Mosberg był człowiekiem niezwykle ciepłym, życzliwym ludziom, cieszącym się życiem. Zawsze mówił, że ma do wypełnienia wielką misję mówienia prawdy:

Jestem ocalonym z Zagłady i moim obowiązkiem jest mówienie światu o tragedii Holokaustu. Jestem częścią Marszu Żywych, Fundacji Shoah oraz From the Depths. To trzy organizacje, które edukują ludzi na świecie na temat Holokaustu.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Edwarda Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów”.

W wieku 93 lat wrócić do miasta, w którym się urodziłem i otrzymać takie odznaczenie jest dla mnie okolicznością niesamowicie poruszającą. Przyjmuję tę nagrodę w imieniu siebie, mojej żony, moich dzieci i wnuków, a co najważniejsze, na cześć mojej matki, ojca, rodzeństwa oraz 6 milionów Żydów, brutalnie zamordowanych przez niemieckich nazistów podczas Holokaustu. Ważne aby ci, którzy przychodzą po nas, byli naszymi świadkami i mieli pewność, że tragedia Holocaustu nigdy nie zostanie zapomniana. Odznaczenie dedykuję także na cześć tych, którzy oddali i ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów w czasie wojny, jak rodzina Ulmów z Markowej, a także w nadziei na lepsze relacje między narodem Żydowskim i Polskim

— powiedział Edward Mosberg po otrzymaniu odznaczenia.

Cześć Jego Pamięci!