Gdzie na wycieczkę z niepełnosprawnym dzieckiem?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Pogoda, która robi się coraz ładniejsza, zachęca do wychodzenia z domu, szczególnie teraz, kiedy zostają znoszone nakazy noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Z racji tego, chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka propozycji na wycieczkę jednodniową uwzględniając potrzebę dostosowania ścieżki do wózka inwalidzkiego.

Naszą pierwszą propozycją jest APILANDIA, która znajduje się w Kleczy Dolnej w okolicy Wadowic, około 50 km od Krakowa.

Interaktywne Centrum Pszczelarstwa APILANDIA to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie w tak profesjonalny sposób można poznać temat pszczół i tajniki ich życia.

Nowoczesny i unikalny charakter miejsca pozwala na pełną wrażeń aktywizację zwiedzających. Ekspozcyja zrealizowana została w klimatycznych i klimatyzowanych historycznych wnętrzach – dostępna jest o każdej porze roku.

Głównymi atrakcjami Apilandii jest zwiedzanie, warsztaty pszczelarskie, pasieka edukacyjna, mini SPA, warsztaty modosytnicze oraz ULOTERAPIA czyli domki inhalacyjne – najbardziej innowacyjny element prozdrowotny w ofercie. Kluczem uloterapii jest wdychanie ulowego powietrza wydostającego się z otworów skierowanych do wnętrza domku. Dzięki kontaktowi pszczół z człowiekiem można zauważyć wzrost sił życiowych oraz zmniejszenie zmęczenia organizmu ludzkiego.

Przy okazji wizyty w Kleczy Dolnej można wybrać się na Wadowickie kremówki, o których tak często wspominał nasz ukochany Karol Wojtyła, Papież rodak, święty Jan Paweł II.

 

Kolejną naszą propozycją są Ogrody Kapias, położone w Goczałkowicach – Zdroju, w pobliżu Pszczyny. Trasa z Krakowa to około półtorej godziny jazdy samochodem (89km).

Na powierzchni 4 ha w sąsiedztwie Starych Ogrodów znajdują się Ogro­dy do Zwiedza­nia, a w nich liczne ławeczki, altanki, zaciszne miejsca, zacienione kąciki na upalne dni. Całość jest przys­tosowana do swo­bod­nego porusza­nia się osób niepełnosprawnych i rodz­iców z wózkami dziecięcymi.

Ogrody posi­adają punkty WC, ścieżkę eduka­cyjną, centrum ogrodnictwa oraz restaurację. W Ogro­dach można spędzić cały dzień mając co robić o każdej porze roku.

W maju – bardzo kolorowym miesiącu – ogrody zapraszają na Zapachy Wiosny a we wrześniu orga­nizu­ją Kolory Wrześ­nia – ogród obfi­tuje w jesi­enne deko­racje, Restau­racja KAPIAS ofer­uje potrawy z dyni, a w Cen­trum Ogrod­niczym witają jesi­enne kolory roślin, ozdób ogrodowych i domowych.

W godzinę jazdy samochodem od Krakowa możemy też dojechać do Parku Inwałd. Park Miniatur Świat Marzeń to niezwykłe miejsce, w którym podczas podróży przez Australię, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję, Meksyk można podziwiać miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw.

W ciągu zaledwie jednego dnia można stanąć pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra, przy posągach Moai, pod Bramą Brandenburską, przy gondoli cumującej w kanale wodnym otaczającym Plac św. Marka czy koło Muru Chińskiego. Większość miniatur w Parku Miniatur wykonana jest w skali 1:25, kompleks watykański – Plac św. Piotra i Bazylika św. Piotra – w skali 1:15, a kompleks wenecki – Plac św. Marka, Bazylika św. Marka, Dzwonnica św. Marka – w skali 1:10.

Park Inwałd to również Średniowieczny Zamek, Osada Średniowieczna, Zielony Labirynt, Lunapark, Ogrody oraz Kraina Ruchomych Smoków.

Wszystko to znajduje się w jednym Parku.

 

Osoby ceniące sobie uroki natury zachęcamy do odwiedzin Doliny Prądnika. Znajdująca się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego na Wyżynie Olkuskiej stanowi piękny przykład przyrody naturalnej z zachwycającymi skałami i spektakularnymi punktami widokowymi.

Dnem Doliny Prądnika prowadzi kilka szlaków. Zielony wiedzie asfaltową drogą po wschodniej stronie potoku, a pozostałe kluczą pomiędzy zabudowaniami Ojcowa i dalej wprowadzają na przyjemną ścieżkę po zachodniej stronie potoku.

Do Parku można dojechać zarówno samochodem jak i busem, dojeżdżamy na przystanek Ojców Parking. Odległość od Krakowa to 26 km, czyli jakieś pół godziny, w zależności od natężenia ruchu.

Wiele przydatnych informacji m.in. jak dojechać, gdzie zaparkować (a w weekend mogą być z tym niestety problemy) oraz ceny parkingów na stronie Ojcowskiego Parku Narodowego

Trasa ma około 5.5 km, a w pobliżu parkingu są sklepy i restauracje.

Droga to wygodny, szeroki asfalt doskonały dla wózków lub małego cyklisty. Droga zamknięta jest dla ruchu samochodowego – korzystać z niej mogą jedynie mieszkańcy posesji.

 

Dla miłośników Krakowa z całego serca polecamy Zalew Nowohucki, który ostatnio przeszedł wspaniałą przemianę. Przede wszystkim powstała tężnia solankowa, czyli miejsce, gdzie możemy zadbać o swoje zdrowie górnych dróg oddechowych. Ale też tężnia to delikatna mgiełka wody, przy której możemy się ochłodzić w upalne dni. Ponadto nad zalewem powstała plaża z miejscem do odpoczynku oraz nowiutki plac zabaw dla dzieci.

Przy plaży wybudowano również infrastrukturę do wypoczynku. Są tu leżaki z widokiem na zalew, stoliki z ławeczkami, zadaszenia dające cień. A w sezonie letnim zawsze można znaleźć kilka food-trucków.

Zalew Nowohucki to przede wszystkim ostoja dla wielu gatunków ptaków wodnych. Mieszkają tu m.in.: łabędzie nieme, kaczki krzyżówki, łyski oraz rybitwy. Na środku zalewu znajduje się przepiękna wyspa zwana przez mieszkańców „Małpim Gajem”. To tu ptaki mają swoje miejsca lęgowe.

Przy zalewie ustawiony jest specjalny automat z karmą dla kaczek i łabędzi – kaczy bufet. Co więcej, jest też tablica informacyjna, jak prawidłowo karmić ptaki i czym! Ważne jest to, żeby nie karmić ich innym jedzeniem. Kaczy bufet działa w określonych godzinach i pobrać pokarm można tylko kilka razy w ciągu dnia.

Zalew położony jest pomiędzy ul. Bulwarową, a al. Solidarności. Najbliższy przystanek to Bulwarowa. Dotrzecie tu tramwajem nr 22 oraz 4 – przystanek Struga lub autobusem nr 163, 174, 193 i 501.

Dojazd autem, parking wzdłuż ul. Bulwarowej. Sporo miejsc parkingowych po jednej i drugiej stronie ulicy. A jeśli tam nie uda się zaparkować, można szukać miejsca na ul. Wojciechowskiego – następna ulica w lewo jadąc od al. Solidarności.

Zachęcamy również do odwiedzenia Ogrodu Doświadczeń Stanisława Lema.

Jest to Ogród mieszczący się na terenie Parku Lotników, z interaktywną, plenerową ekspozycją prawie sześćdziesięciu instalacji edukacyjnych przybliżających prawa fizyki.

Na sześciu hektarach parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również, bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę.

Ścieżki to szerokie alejki z kostki brukowej, niektóre urządzenia znajdują się w zatoczkach wypełnionymi drobnymi kamyczkami (może być trudno podjechać pod nie wózkiem), takich urządzeń jest 11 a instalacji na ogrodzie jest ponad 60.

Na terenie Ogrodu nie ma niestety punktów gastronomicznych ani parkingu, dlatego polecamy zaparkować na terenie Centrum Handlowego M1, po drugiej stronie ulicy.

 

 

Idąc za słowami Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.

Nie trzeba wybierać się w dalekie podróże mając tak zróżnicowany krajobraz.

Serdecznie zachęcamy do podzielenia się z nami własnymi doświadczeniami oraz do polecania miejsc wartych odwiedzin. 

 

Z całego serca życzymy udanej wycieczki.