Dziś wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II

„Nigdy nam nie schlebiał, mówił prawdę”. Dziś wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II

Dziś w Kościele wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II, papieża Polaka. 22 października 1978, czyli 43 lata temu, Jan Paweł II zainaugurował swój pontyfikat uroczystą mszą świętą na placu św. Piotra w Rzymie.
 
Jak stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem wykładowca Akademii Katolickiej i autor książek o Janie Pawle II, ksiądz Robert Skrzypczak, w osobie papieża Polaka Kościół miał wielkie oparcie i prawdziwego ojca.

– Także dziś Jan Paweł II przypomniałby o nowej ewangelizacji: Kościół nie potrzebuje reformatorów, ale potrzebuje świętych; ciągle to powtarzał – mówił ksiądz Skrzypczak. Podkreślał, że Jan Paweł II był ojcem także dla niewierzących.

Kapłan zwrócił uwagę, że Jan Paweł II był człowiekiem całkowitego zaufania Bogu. – Dodawał nam nieustannie odwagi swoim męstwem, męstwem konsumowania się dla wiary, i całkowitego oddania się, poświęcenia – zaznaczył. Jak zauważył, papież był mistykiem, a dziś brakuje nam ludzi modlitwy, którzy są w bezpośrednim kontakcie z Bogiem.

 
Duszpasterz podkreślił też radykalizm wiary, którym papież Polak przyciągał ludzi do Boga. – Nigdy nam nie schlebiał, nie stosował technik przekazu podprogowego, nie bombardował sztuczną miłością, mówił prawdę – przypominał ksiądz Skrzypczak. Dodał, że jako fundament życia Jan Paweł proponował całkowite oddaniu się Bogu, o czym sam świadczył.
 
Pontyfikat papieża Jana Pawła II trwał blisko 27 lat. Papież odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku. Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja papieża Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.
 

źródło: tvp.info.pl