„Ksiądz Józef opowiadał podczas kazania, że Pan Bóg stworzył wszystko, co nas otacza: żaby, zające, jelenie, misie… W końcu zapytał: >>Które stworzenie udało się Panu Bogu najbardziej?<<. I wtedy ze środka kościoła wyszła mała dziewczynka, podeszła do mikrofonu i powiedziała: >>Chyba ja<<. Ludzie w kościele się roześmieli, a dziewczynka się zawstydziła. Ale ksiądz ją pochwalił: >>Bardzo dobrze powiedziałaś!<<”.
Powyższa anegdota to fragment wstępu do książki „Rozmowy z dziećmi. Kazania niecodzienne”, w której zostały zebrane zachowane kazania ks. Józefa Tischnera do przedszkolaków, a także cykl opowiadań, które napisał z myślą o małych czytelnikach. Autorem wstępu jest Wojciech Bonowicz. Książka jest przeznaczona dla dzieci, dlatego wstęp ma formę gawędy.
Dla każdego dziecka, a tym bardziej dla tego, które choruje i cierpi, to rodzinny dom jest naturalnym i najlepszym miejscem. Tymczasem w Polsce większość nieuleczalnie chorych dzieci przebywa w szpitalach, które są przez nie widziane jako nieznane i często nieprzyjazne miejsca. Dlatego w głowach założycieli Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. J. Tischnera zrodziła się idea hospicjum domowego.
Nasz patron, ksiądz Józef Tischner swoim życiem pokazał, że miłość to budowanie świata ludzkiej dobroci. Taka miłość wyraża się najpełniej w bezinteresownej pomocy, zwłaszcza dzieci nieuleczalnie chore. Pomagamy więc, by lepiej rozumieć miłość i nieść ją każdego dnia do naszych małych pacjentów.
Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera jest jedną z trzech organizacji tego typu w Krakowie i okolicy, która wyłącznie w takiej formie niesie dzieciom pomoc do ich rodzinnych domów.
1 czerwca, w Dniu Waszego święta, kochane Dzieci życzymy Wam uśmiechu, który będzie towarzyszył nawet w pochmurne dni, mnóstwa miłości, radości oraz zrozumienia ze strony całego świata. Mamy nadzieje, że podarunki w postaci książek i materiałów higienicznych przygotowane specjalnie dla Was i Waszego rodzeństwa będą przydatne, bo
Czytaj, by być w siódmym niebie,
Czytaj, żeby więcej wiedzieć,
Czytaj, żeby jaśniej myśleć,
Czytaj, żeby poznać świat,
Czytaj, nieważne ile
masz lat.”
Sto lat drogie Dzieci!
Źródło: tischner.pl, hospicjumtischnera.org