Dziś 102 rocznica urodzin Jana Pawła II

Dziś przypada 102. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Kwiaty przy grobie papieża w bazylice Świętego Piotra złoży oficjalna polska delegacja z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.

O rocznicy urodzin pamiętać będą liczni polscy pielgrzymi, przebywający w Rzymie, którzy przed południem będą uczestniczyć w audiencji generalnej papieża Franciszka na placu Świętego Piotra.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach koło Krakowa jako drugi syn i najmłodsze z trojga dzieci emerytowanego porucznika Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ochrzczony został miesiąc później w miejscowej parafii.

Dzieciństwo Jana Pawła II

Dzieciństwo Karola Wojtyły naznaczone było śmiercią najbliższych. Gdy miał 9 lat, zmarła jego matka. Kiedy został sam z ojcem, w 1938 roku przenieśli się obaj do Krakowa. Jego ojciec zmarł w 1941 roku. W wieku 21 lat przyszły papież został sam.

Szczególnie dramatyczne były 61. urodziny polskiego papieża. Spędzał je w klinice Gemelli w Rzymie, gdzie pięć dni wcześniej uratowano mu życie po zamachu, dokonanym na placu Świętego Piotra przez tureckiego terrorystę Mehmeta Alego Agcę. Z całego świata do papieża, który przeszedł ciężką i skomplikowaną operację, płynęły życzenia powrotu do zdrowia.

W dniu swych 80. urodzin 18 maja 2000 roku papież odprawił mszę w Watykanie. Uczestniczyło w niej kilka tysięcy księży reprezentujących wszystkie kontynenty. Odbył się też specjalny koncert dla jubilata w wykonaniu orkiestry i chóru filharmonii londyńskiej pod dyrekcja Gilberta Levine’a.

Papież Franciszek o Janie Pawle II

– Święty Jan Paweł II był Bożym człowiekiem, ponieważ się modlił, dużo się modlił. Ale jak to możliwe, że ktoś, kto ma tak dużo obowiązków, kto zarządza Kościołem ma tyle czasu na modlitwę? On doskonale wiedział, że pierwszym zadaniem biskupa jest modlitwa – wskazał papież Franciszek.

Jak stwierdził, św. Jan Paweł II był blisko innych. – Był człowiekiem, który nie oddalał się od ludu, wręcz przeciwnie, wychodził do niego; objechał cały świat, chcąc odwiedzić swój lud, szukając swojego ludu, aby lud poczuł jego bliskość – zaznaczył.