15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Na całym świecie 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami, dzieciach zmarłych w wyniku choroby lub wypadku oraz ich rodzinach.

W Dniu Dziecka Utraconego wybrzmiewa w sposób szczególny głos rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka. W wielu miastach w Polsce odprawiane są msze święte w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są spotkania, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest obchodzony od 17 lat. Ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz zmianę stereotypów, jeśli chodzi o podejście do tak traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie lub śmierć dziecka. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.

W naszym Hospicjum Dzień Dziecka Utraconego będzie obchodzony podczas spotkania całej społeczności hospicyjnej w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu 16 października, gdzie podczas Mszy św. oraz modlitwy różańcowej będziemy modlić się w sposób szczególny za naszych wszystkich zmarłych małych podopiecznych oraz ich rodziny.