Duchowa Adopcja Dziecka Opuszczonego

W sercu Ani, młodej mamy trójki chłopców, zrodziło się pragnienie pomocy dzieciom porzuconym i opuszczonym. Dziś o promyku słońca, który wpadł w niedzielny poranek do jej pokoju, mówi jako o natchnieniu Ducha Świętego.

Pomysłem podzieliła się z innymi osobami– proboszczem swojej parafii oraz członkami Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń. Na owoce nie trzeba było długo czekać. 20 lutego Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w parafii św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Wieluniu zainaugurowane zostanie dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego jako kontynuacja Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Duchowi rodzice

Przez podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego można zostać rodzicem duchowym dziecka, które zostało pozostawione w Oknie Życia, niemowląt z interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, wychowanków domów dziecka oraz dzieci i młodzieży umieszczanych w pogotowiach rodzinnych. Dziełu patronują święte dzieci z Fatimy – Franciszek i Hiacynta oraz św. Jan Paweł II. Dzięki modlitwie duchowa adopcja daje możliwość czynienia dobra nie w materialny, ale w nie mniej wartościowy sposób.

Konkretna pomoc

Duchowa adopcja może obejmować również pomoc rzeczową, jak prowadzenie zbiórki darów czy pomoc w ośrodkach dla dzieci, a także organizowanie wydarzeń z tym związanych, np. festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Takie święto zostało ustanowione przez Sejm RP i jest obchodzone w całej Polsce 30 maja. Jego celem jest rozwijanie i promowanie rodzinnej pieczy zastępczej. Rozpowszechnianie idei duchowej adopcji może się wiązać z edukacją dzieci i młodzieży przez włączanie się w dzieło opieki nad dziećmi opuszczonymi i potrzebującymi pomocy. Takie inicjatywy mogą pomóc w tworzeniu rodzin zastępczych, a także zainspirować innych do aktywnego wsparcia dzieci w trudnych sytuacjach. Duchowa adopcja to forma obrony życia oraz solidarności z dziećmi opuszczonymi, a także wyraz zaangażowania w troskę o ich przyszłość. Sformalizowaną odpowiedzią na Duchową Adopcję Dziecka Opuszczonego może być skierowanie osoby na kwalifikację do placówki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w celu możliwości pełnienia przez nią zobowiązań rodziny zastępczej, adopcyjnej lub pomocowej.

Zobowiązania

Osoba decydująca się na podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego zobowiązuje się do odmawiania przez 12 miesięcy w intencji dziecka opuszczonego jednej tajemnicy Różańca – Znalezienie Pana Jezusa w świątyni oraz modlitwy codziennej: „Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością, oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu, proszę Cię w intencji tego opuszczonego dziecka, które duchowo adoptowałem, aby znalazło rodzinę, która by je przyjęła, i tam doznało dobroci, miłości i opieki według Serca Bożego. Proszę o tę łaskę za wstawiennictwem świętych dzieci z Fatimy: Franciszka i Hiacynty oraz św. Jana Pawła II. Amen”.

Duchowa Adopcja Dziecka Opuszczonego to dar wspólnot ziemi wieluńskiej na Rok Jubileuszowy oraz 100-lecie archidiecezji częstochowskiej.

Każdy z nas może włączyć się w to dzieło i zostać duchowym rodzicem dziecka opuszczonego oraz rozpowszechniać wiedzę o tej inicjatywie w swojej parafii i środowisku.

Każdego 20. dnia miesiąca w parafii św. Barbary w Wieluniu sprawowana będzie Msza św. w intencji osób, które włączyły się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego, oraz rodzin, które przyjęły takie dzieci.

 


Źródło: niedziela.pl