Do chwały nieba drogą ośmiu błogosławieństw: rozpoczyna się nowenna przed beatyfikacją Ulmów

W piątek 1 września w archidiecezji przemyskiej rozpoczyna się 9-dniowa nowenna, stanowiąca duchowe i bezpośrednie przygotowanie do beatyfikacji sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga Dzieci.

Materiały duszpasterskie przygotował ceniony biblista ks. dr hab. Stanisław Haręzga, moderator Apostolatu Biblijnego Archidiecezji Przemyskiej.

Nowenna będzie trwać od 1 do 9 września i zgodnie z zaleceniem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala, ma być celebrowana we wszystkich parafiach i rektoratach archidiecezji przemyskiej. Pomocą w przeżywaniu nowenny jest książka „Do chwały nieba drogą ośmiu błogosławieństw. Nowenna przed beatyfikacją męczenników z Markowej” ks. Stanisława Haręzgi.

Jak zauważył w słowie wstępnym autor „nie chodzi bowiem o to, aby historia i męczeństwo rodziny Ulmów jedynie nas poruszało i budziło podziw, ale inspirowało i umacniało do podobnego im mężnego pójścia za Chrystusem w kierunku świętości, do chwały nieba”.

„Nowenna została oparta na ośmiu błogosławieństwach Jezusa z Kazania na Górze (Mt 5,3-12). Stanowią one bowiem zwartą propozycję drogi do świętości i wiecznego szczęścia w niebie” – zauważył. „Męczennicy z Markowej przeszli tę drogę w stopniu heroicznym, czego potwierdzeniem będzie ich beatyfikacja. Bezpośrednio przygotowując się do przeżycia tej uroczystości, przez nowennę będziemy poznawać nie tylko przesłanie poszczególnych błogosławieństw, ale również sposób ich realizacji przez rodzinę Ulmów. To dzięki niej staną się dla nas wzorem do naśladowania, a zarazem nauczycielami życia wiarą według Jezusowych błogosławieństw” – wskazał.
 
Ks. Haręzga proponuje, aby przygotowane materiały duszpasterskie połączyć z codzienną eucharystią. Stąd w publikacji znalazły się propozycje wprowadzenia do mszy św. na każdy dzień, homilii i modlitwy powszechnej. Znajdują się tam również sugestie dotyczące adoracji Najświętszego Sakramentu.

W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę: Józefa i Wiktorię oraz siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone (poród rozpoczął się w momencie egzekucji).

Uroczystość beatyfikacyjna odbędzie się w niedzielę 10 września o godz. 10.00 w Markowej, gdzie słudzy Boży mieszkali i zostali zamordowani za pomoc Żydom. Delegatem papieskim będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko.

 


Źródło: opoka.pl