Poradnia Bioetyczna – pomoc w rozwiązywaniu dylematów moralnych

Nie możemy doczekać się dziecka – iść na in vitro? Co zrobić z pozostałymi po in vitro zamrożonymi embrionami? Niepomyślna diagnoza prenatalna, wiadomość o chorobie dziecka, ciąża pozamaciczna – co zrobić w takich przypadkach? Czy moralny jest przeszczep nerki, serca, wątroby albo jajników czy macicy? W którym momencie można odłączyć pacjenta od respiratora? Kiedy człowiek umiera naprawdę? Na te i wiele innych pytań natury moralnej anonimowo i bezpłatnie pomagają odpowiedzieć eksperci Poradni Bioetycznej.

Krakowska Poradnia Bioetyczna to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, w którym każdy zainteresowany może uzyskać informację lub poradę na tematy związane z bioetyką oraz otrzymać wsparcie i pomoc w rozwiązaniu trudnych dylematów moralnych związanych z początkiem, trwaniem lub końcem życia. Wykwalifikowany zespół bioetyków, wśród których znajdują się m.in. pracownicy służby zdrowia (lekarze i pielęgniarki), prawnicy, teolodzy i filozofowie udziela informacji w oparciu o naukę Kościoła katolickiego oraz zasady personalizmu chrześcijańskiego.

Działalność Poradni w szczególny sposób dotyczy ochrony życia ludzkiego na każdym etapie – od poczęcia do naturalnej śmierci, niepłodności (in vitro, naprotechnologia i adopcja), diagnostyki prenatalnej i niepomyślnej diagnozy prenatalnej, aborcji, ciąży pozamacicznej, transplantacji, etyki lekarskiej, a także opieki nad pacjentem w stanach terminalnych (uporczywa terapia, sedacja, stosowanie środków przeciwbólowych, reanimacja i resuscytacja, eutanazja). Specjaliści odpowiedzą na pytania dotyczące antykoncepcji oraz naturalnych metod rozpoznawania płodności (NPR), a także kwestii dotyczących m.in. leczenia komórkami macierzystymi. W ramach działania Poradni można również uzyskać bezpłatną pomoc prawną.

Aby szerzej poznać zakres udzielanych porad można zapoznać się z działem „Pytania” na stronie internetowej www.poradniabioetyczna.pl. Należy także pamiętać, że Poradnia Bioetyczna ma charakter jedynie informacyjny oraz doradczy i nie zastępuje konsultacji z wykwalifikowanym personelem medycznym w certyfikowanej jednostce służby zdrowia.

W Poradni Bioetycznej można uzyskać informacje lub pomoc osobiście w krakowskiej siedzibie przy ul. Bernardyńskiej 3 bądź elektronicznie przy pomocy formularza dostępnego na stronie http://www.poradniabioetyczna.pl/uzyskaj-porade/, na której można zapoznać się ze szczegółową ofertą Poradni.

Porady udzielane są anonimowo i bezpłatnie.

Poradnię Bioetyczną współtworzą Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Fundacja „Jeden z nas”.

Więcej informacji: www.poradniabioetyczna.pl

PORADNIA BIOETYCZNA
ul. Bernardyńska 3
31-069 Kraków
tel. +12 428 60 30 (wew. 922)
e-mail: [email protected]