Codzienny różaniec? Oto wskazówki, które zbliżą Cię do odmawiania tej pięknej modlitwy

Różaniec jest szczególną modlitwą, która nie tylko pomaga katolikom zagłębiać się w tajemnice życia Jezusa i Jego Matki, ale także wzmacnia życie chrześcijańskie i udziela szczególnych łask, które Maryja obiecała ludzkości.

Ksiądz Florian Kolfhaus pracujący przy Stolicy Apostolskiej udzielił kilka wskazówek, które pomogą w codziennym odmawianiu różańca i zbliżą nas do tej pięknej i osobistej modlitwy. 

1. Trzymaj różaniec w kieszeni

Każdy katolik powinien go nosić w kieszeni. Ksiądz Kolfhaus tłumaczy, że ilekroć przed wyjazdem szukasz chusteczki lub klucza, pamiętaj, aby zabrać ze sobą także różaniec.

2. Swój wolny czas wykorzystaj na modlitwę

W życiu codziennym zawsze mamy „czas wolny”, który możemy wykorzystać na odmawianie różańca, kiedy np. czekamy na wizytę u lekarza, autobus czy ważny telefon. Mamy dziesięć palców u rąk, na których możemy odmawiać zdrowaśki. 

3. Módl się podczas wykonywania prac domowych i uprawiania sportu

Wykonywanie wielu czynności nie wymaga od nas wielkiego namysłu, gdy np. siekasz cebulę czy wieszasz ubrania również możesz odmawiać różaniec. Tak jak wtedy, gdy ludzie, którzy się kochają, myślą o sobie nawzajem bez względu na to, co robią.

Duchowny podkreśla, że działa to również podczas uprawiania sportu: bieganie, jazda na rowerze lub pływanie to zajęcia, w których możesz odmawiać różaniec w rytm własnego oddechu (wewnętrznie lub głośno, jeśli jesteś sam na otwartym polu).

4. Swoje rozproszenia skieruj w kierunku modlitwy

Trudno się modlić bez rozpraszania się. Naszą głowę zapełniają myśli o liście zakupów, urodzinach, bliskich czy zmartwieniach. Lepiej zebrać te „rozproszenia” i odmówić Zdrowaś Maryjo za ludzi, przyjaciół, rodzinę, za siebie i problemy. W ten sposób modlitwa staje się jeszcze bardziej osobista.

5. Módl się za ludzi, których spotykasz na drodze

W drodze do pracy lub szkoły, samochodem czy autobusem, również możemy odmawiać różaniec. Za wszystkie spotkane osoby w ciągu dnia, np. jeśli po drodze spotkam się z lekarzem, mogę modlić się za ludzi, którzy są pod jego opieką.

6. Połącz każdą tajemnicę z intencją

Duchowny zauważa, że pomocne może być powiązanie każdej tajemnicy ze szczególną troską. Im bardziej konkretnie, tym lepiej. Nie powinno też zabraknąć uwielbienia i podziękowania Bogu.

7. Módl się różańcem w czasach duchowej suszy

Chociaż nasza relacja z Bogiem jest ponad każdą inną, są też chwile suszy i nieszczęścia, w których ciężko nam się modlić. W trudnych momentach może wystarczyć odmawianie różańca bez słów. Nasza modlitwa na pewno nie pozostanie bez odpowiedzi. 

8. Zasypiaj odmawiając różaniec

Próbując zasnąć, odmawiaj różaniec. Jest to lepsze niż liczenie owiec. Czasami tylko starsi i chorzy „przylgną” do różańca w nocy, ze względu na obietnice bezpieczeństwa, siły i pocieszenia. Jednak nawet w dobrych czasach należy uciekać się do tej modlitwy i modlić się szczególnie za tych, którzy cierpią.

źródło: opoka.org