9 dni, które wstrząsnęły komunizmem – 40. rocznica pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny

– Bez pielgrzymki Jana Pawła II nie byłoby Solidarności 1980 roku. To było 9 dni, które wstrząsnęły komunizmem – mówił w “Salonie politycznym Trójki” arcybiskup Marek Jędraszewski.

W Gdańsku odbyły się wczoraj obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Główne uroczystości zorganizował NSZZ “Solidarność” w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wezmą w nich udział między innymi premier Mateusz Morawiecki, metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Arcybiskup Marek Jędraszewski tłumaczył, że w homilii Jana Pawła II został nakreślony cały program solidarności polskiego narodu, który znalazł swój wyraz rok później w zmaganiach o utworzenie NSZZ “Solidarność”. „Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał: nie ma wolności na świecie bez wolności religijnej. I na odwrót, wolność religijna jest papierkiem lakmusowym, który pokazuje, czy w danym państwie jest wolność, czy jej nie ma – podkreślił gość Trójki w rozmowie z Pawłem Lisickim.

 

[za: polskieradio.pl, fot.: PAP/Jacek Bednarczyk]


Podobne artykuły: