500 lat Dzwonu Zygmunta. Wyjątkowe obchody jubileuszu

13 lipca 500 lat temu mieszkańcy Krakowa po raz pierwszy usłyszeli brzmienie dzwonu, który później zaczęto nazywać Zygmuntem. Miasto Kraków we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Katedrą Wawelską oraz Domem Norymberskim w Krakowie zaprasza do świętowania tego niezwykłego jubileuszu. Z tej okazji zorganizowano mnóstwo atrakcyjnych wydarzeń.

Jedyny taki dzwon

Dzwon Zygmunt imponuje rozmiarami: 12 600 kg wagi, 450 cm wysokości całkowitej. By usłyszeć jego brzmienie, potrzeba 12 dzwonników, ale gdy już uda się je wydobyć, słychać je w odległości 30 km. Dzwon, który stał się jednym z naszych symboli narodowych został odlany w 1520 roku przez Hansa Behama, ludwisarza z Norymbergi, a 9 lipca 1521 roku zawisł w wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu, nazwanej Zygmuntowską. Początkowo zyskał miano wielkiego dzwona królewskiego, z czasem jednak zaczęto go nazywać Zygmuntem, od imienia fundatora – króla Zygmunta I Starego.

– To dziś jedyny tak potężny dzwon w Europie poruszany siłą ludzkich mięśni. Podczas gdy inne dzwony sterowane są przy pomocy nowoczesnych mechanizmów, Zygmunt, wprawiany w ruch przez dzwonników, kołysze się i bije tak samo jak przed pół tysiącem lat. I tak jak przed wiekami jego głos rozbrzmiewa w najważniejszych dla nas chwilach. Dzwony spełniały kiedyś wiele ważnych funkcji, regulując rytm życia mieszczan i gwarantując sprawne, uporządkowane działanie miejskiego organizmu. Dziś – jak nasz 500-letni jubilat – łączą nas z przeszłością i uczą historii. Niech taką radosną lekcją będzie jubileusz i związane z nim wydarzenia w przestrzeni miasta, na które serdecznie zapraszam – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

“Sub una campana”

Obchody odbywają się pod hasłem “Sub una campana”, czyli “Pod jednym dzwonem”. Przygotowano mnóstwo atrakcji: zwiedzanie wieży Zygmuntowskiej, pokaz specjalny obrazu Jana Matejki, koncerty, dźwiękowo-wizualną rekonstrukcję zawieszenia dzwonu, instalację akustyczną, spektakl multimedialny i sesję naukową. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Korowód Zygmuntowski, barwny pochód, który przejdzie ulicami Krakowa 13 lipca. Wyruszy on spod Barbakanu o godz. 17.  

Z okazji jubileuszu Zamek Królewski na Wawelu umożliwił bezpłatne obejrzenie obrazu Jana Matejki zatytułowanego “Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Dzieło to powstało w 1874 rok, ale symbolicznie oddaje wydarzenie, które dla współczesnych miały miejsce przed pięcioma wiekami. Na co dzień obraz wisi w Muzeum Narodowym w Warszawie. W Zamku Królewskim na Wawelu można będzie go oglądać do 31 sierpnia.

Jak wygląda dźwięk Zygmunta?

13 lipca o godz. 21.00 będzie można wziąć udział w niezwykłym pokazie sonoluminescencyjnym – ujrzymy snop laserowego światła wyzwalanego dźwiękiem dzwonu Zygmunt, tworząc swoistą latarnię morską, która zabłyśnie nad miastem.  Jednak zanim to się stanie, o godz. 20.00 posłuchamy koncertu pod wieżą Zygmuntowską, w którym udział wezmą laureaci konkursu na etiudę na jedno uderzenie w dzwon. Z kolei po pokazie laserowym, o godz. 21.05 rozpocznie się spektakl multimedialny 500×1 złożony z pięciuset jednominutowych kompozycji audiowizualnych – wideoklipów zrealizowany przez studentów ASP w Krakowie zgodnie z koncepcją prof. Grzegorza Bilińskiego.

Kolorowy korowód

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Korowód Zygmuntowski, który 13 lipca o godz. 17.00 wyruszy spod Barbakanu, przejdzie ulicą Floriańską, a następnie przez Rynek Główny aż pod Wawel. Wezmą w nim udział tancerze i muzycy oraz aktorzy przebrani w kostiumy z epoki, a także wszyscy mieszkańcy Krakowa i turyści, którzy przybędą, by zobaczyć to wyjątkowe wydarzenie. Najważniejszym uczestnikiem parady będzie replika dzwony Zygmunt, która po zakończeniu obchodów, do końca wakacji będzie eksponowana w różnych punktach w mieście. Na trasie przejścia Korowodu przygotowane są liczne atrakcje, m.in. pokaz żonglerki, scenka pantomimiczna,  interludium sceniczne z tekstem Bronisława Maja, pokaz walki i spektakl Baletu Cracovia Danza zatytułowany “Kiedy tańczą dzwony”.

“Komu bije dzwon”

Na zakończenie obchodów organizatorzy zapraszają na koncert “Komu bije dzwon”, który odbędzie się 18 lipca o godz. 19.30 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Augustiańskiej 7. Muzyka mistrzów polskiego renesansu i baroku nawiązywać będzie do czasów panowania Królowej Bony pochodzącej z rodu książąt Mediolanu – Sforzów. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić związki kulturalne pomiędzy Polską a Włochami, a właściwie – między Krakowem a Mediolanem. Koncert ten jest owocem współpracy artystów z Krakowa – Cracow Singers i Mediolanu – La Risonanza, pod kierunkiem artystycznym Fabio Bonizzoniego.

Udział we wszystkich wydarzeniach związanych z 500-leciem dzwonu Zygmunt jest bezpłatny. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń publikują ich organizatorzy na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Źródło: interia.pl