Co roku w Polsce około 40 tysięcy kobiet roni dzieci, a kolejne kilka tysięcy umiera na skutek chorób i nieszczęśliwych wypadków. Jest to ogromna tragedia, gdy jeszcze nienarodzone dziecko, które powinno mieć całe życie przed sobą, odchodzi. Rodzice, najczęściej bezradni w takiej sytuacji, przeżywają cierpienie nie do opisania, często nie mogą pogodzić się z tym nawet do końca życia. Razem z dzieckiem umiera cząstka ich samych. Nie tylko rodzice cierpią – utrata obejmuje również całe rodziny: rodzeństwo, które traci braciszka czy siostrzyczkę, dziadkowie, przyszłe ciocie i wujkowie.
Dlatego, od 2004 roku w Polsce, z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych, gdzie od 15 października 1988 roku obchodzony jest Dzień Pamięci Nienarodzonych i Zmarłych. Dlaczego akurat taka data? Ponieważ dokładnie tyle trwałaby ciąża licząc od 1 stycznia. Tego też dnia ludzie na całym świecie przypinają sobie błękitno- różowe wstążeczki do piersi, w geście zjednoczenia z rodzicami, którzy swoje dziecko utracili.
Psychologia żałoby zakłada etapy, które trzeba przejść, by pogodzić się ze stratą. Jednym z warunków przepracowania straty jest rytuał pogrzebu. Rodzice, którzy nie mają grobu dziecka, potrzebują miejsca, w którym będą mogli popłakać, pomodlić się, zapalić świeczkę. Dla wielu to konieczny moment godzenia się ze stratą. Dlatego od 2010 roku na terenie całej Polski powstają pomniki Dzieci Utraconych, pierwszy pojawił się w woj. opolskim, na Górze Św. Anny, a dziś mamy ich już ponad 150. Krakowski Pomnik Dziecka Utraconego znajduje się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Zawiłej, przy głównej alejce, niedaleko kaplicy cmentarnej. Imię zmarłego dziecka można też wpisać do Księgi Dzieci Utraconych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach gdzie w każdy II piątek miesiąca odbywa się nabożeństwo dla Rodziców Dzieci Utraconych.
15 Października osieroceni Rodzice mogą otwarcie zamanifestować, że pamiętają o swoich dzieciach i chcą, żeby świat również o nich pamiętał. Łączymy się razem z nimi podczas wspólnej modlitwy naszych Rodzin po Stracie, pracowników i przyjaciół Hospicjum w Opactwie Ojców Cystersów w Szczyrzycu, już w najbliższą sobotę, 17 października od godz. 10.