11 listopada w polskiej tradycji – jak rodzinnie spędzić Dzień Niepodległości?

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ulicami polskich miast przejdą tego dnia marsze, odbywają się patriotyczne koncerty, biegi niepodległościowe. Tego dnia nie zabraknie biało-czerwonych barw, a uroczystość może być też doskonałą okazją do spędzenia czasu wśród rodziny.
 
„Pięknie jest świętować, ponieważ czyni nas to bardziej ludzkimi i bardziej chrześcijańskimi. Pomaga nam także dzielić radość świadomości, że Jezus nas kocha, towarzyszy nam w podróży życia i codziennie przyciąga nas bliżej ku sobie” – powiedział papież Franciszek podczas jednego ze spotkań z rodzinami.

Jak zatem ciekawie spędzić ten dzień oraz dlaczego 11 listopada Polacy świętują Narodowy Dzień Niepodległości? Podpowiadamy i wyjaśniamy.

Dlaczego 11 listopada świętujemy Dzień Niepodległości?
Data 11 listopada jest datą umowną, która została przyjęta jako oficjalny Dzień Niepodległości  już w 1937 roku. Nawiązuje do roku 1918 i odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który potwierdził klęskę Niemiec. W tym czasie do Polski przyjechał Józef Piłsudski, który był więziony w Magdeburgu. Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo nad wojskiem polskim.

Flaga jako jeden z symboli narodowych
Nieodzownym elementem świętowania tego dnia są symbole narodowe. 11 listopada na ulicach polskich miast przejdą marsze, wszędzie będą powiewać flagi biało-czerwone.

Warto podkreślić, że historia polskiej flagi jest niezwykle ciekawa. Barwy pochodzą od herbu państwa. Biały pas wywodzi się od orła i białej litewskiej Pogoni, czerwony zaś od pola tarczy herbowej. Kolory te były obecne podczas najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju: biel i czerwień jako symbole pojawiły się podczas ogłoszenia konstytucji 3 maja 1792 roku, po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe. Kolor biały i czerwony jako barwy państwowe zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku, natomiast flaga jako symbol państwowy została uznana w 1919 roku. W heraldyce kolor biały oznacza czystość, pokorę, szlachetność, lojalności, czerwony – miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie.

Rodzinne Święto Niepodległości
Wspólne celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości jest bardzo ważne i możemy je obchodzić na kilka sposobów. Uroczystość można rozpocząć aktywnie i wziąć udział w biegach niepodległościowych, które są  formą rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu.

W tym roku odbędą się też tradycyjne przemarsze, gry miejskie, turnieje szachowe  oraz wieczory patriotyczne, podczas których będzie można wspólnie pośpiewać pieśni żołnierskie.

Wiele grup rekonstrukcyjnych tego zorganizuje przedstawienia. W niektórych miastach odbędą się pokazy sprzętu wojskowego oraz okolicznościowe wystawy. Święto Niepodległości można także uczcić spacerem lub marszem nordic walking. Najważniejsze to być razem!

 
 

 
źródło: opoka.pl