Relacja ze spotkania ze Świętym Mikołajem 2017

W sobotę 2. grudnia odbyło się coroczne spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Ten rok był rekordowy pod względem ilości listów – dzieci wysłały ich aż 187!

Mikołajki, podobnie jak rok temu, odbyły się w Centrum Kultury Żydowskiej. Pomimo zimowej aury, a przez to trudniejszych warunków panujących na drogach, na Kazimierz dotarło wielu naszych Podopiecznych wraz z Rodzinami.

W radosny nastrój oczekiwania wprowadziła nas niezawodna i zawsze pełna pozytywnej energii Pani Zofia Sikora-Christowa ze Stowarzyszenia „Amma-Polska”, która jednocześnie była konferansjerem wydarzenia. W czasie całego wieczoru członkowie Stowarzyszenia częstowali przybyłych pysznymi ciastami, owocami, gorącą kawą i herbatą oraz …serdecznym uśmiechem.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania zebranych gości przez prezesa Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera - p. Adama M. Cieślę. Po czym nastąpiła zapowiedź pierwszej, muzycznej części wydarzenia – koncertu zespołu „New Life M.” – ikony polskiej sceny muzyki chrześcijańskiej z Joachimem Menclem i Marcinem Pospieszalskim na czele.

W trakcie trwania koncertu nasi pełni zapału wolontariusze prowadzili dla dzieci zabawy i warsztaty ozdób świątecznych. Kreatywni Pomocnicy Świętego Mikołaja bajkowo malowali chętnym dzieciom twarze i uczyli najmłodszych dekorować świąteczne pierniki oraz tworzyć fantastyczne przedmioty i figury ze specjalnych balonów. Pyszne i kolorowe „owoce” warsztatów krążyły pośród wszystkich zgromadzonych, a niektóre z nich lądowały wprost w rękach Świętego Mikołaja - jako upominek i wyraz wdzięczności za otrzymany prezent.

Po nastrojowym występie oraz energicznym i angażującym całą salę utworze bisowym zespołu nastąpiła krótka przerwa. Salę i korytarze wypełnił radosny gwar. Po czym nastąpiła druga, kulminacyjna część wieczoru – spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami, pod wodzą Pani Zofii, hucznie i – co najważniejsze – skutecznie nawoływały długo oczekiwanego Gościa, który pośród tłumu wkroczył na środek sali. Święty Mikołaj na samym początku nawiązał do zeszłorocznego spotkania i dewizą „być dobrym jak chleb” przypomniał wszystkim o Patronie Roku 2017 – św. Bracie Albercie. By utrwalić ten moment, poprosił jednego z małych ochotników, by tego wieczoru towarzyszył mu jako św. Brat Albert - do przybrania habitu albertyńskiego i dzierżenia chleba w dłoni zgłosił się odważny Szymon. Po czym rozpoczął się festiwal radości, uśmiechów, wypieków na twarzach dzieci czyli rozdawanie prezentów. I tym razem Święty nie zawiódł dzieci, które z radosnym błyskiem w oku i rękami pełnymi prezentów wracały na swoje miejsca. Każdy otrzymał wymarzony prezent. Na koniec spotkania Święty Mikołaj wyciągnął gitarę i przy dźwiękach kilku chrześcijańskich szlagierów pożegnał się ze wszystkimi obiecując swój powrót w przyszłym roku.

Dziękujemy wszystkim przybyłym Rodzinom, które mimo niesprzyjających warunków pogodowych zaszczyciły nas swoją obecnością. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się dzięki życzliwości i uprzejmości wielu ludzi dobrej woli. Z tego miejsca z całego serca dziękujemy naszym niezastąpionym Wolontariuszom oraz Pomocnikom Świętego Mikołaja – za zaangażowanie, radość i zapał; Pani Zofii Sikorze-Christowej za niepowtarzalne i zawsze pełne dobrego humoru prowadzenie spotkania oraz wszystkim członkom Stowarzyszenia „Amma-Polska” za życzliwość i przygotowanie pysznej degustacji. Zespołowi „New Life M.” za profesjonalizm i wyzwolenie pozytywnej energii i rozbudzenie jakże potrzebnej refleksji w wirze codziennych obowiązków. Serdecznie dziękujemy Pani Dorocie Rehman, która z wielką pasją przy pomocy aparatu fotograficznego dokumentowała ten wyjątkowy czas. Podziękowania składamy też na ręce dyrektora Centrum Kultury Żydowskiej, Pana Joachima Russka - za gościnność i nieocenioną pomoc w organizacji spotkania. Ogromne wyrazy wdzięczności kierujemy przede wszystkim do drogich Darczyńców, dzięki którym nasi Podopieczni i ich Najbliżsi mogli doświadczyć bezinteresownej życzliwości, a spotkanie ze Świętym Mikołajem nie pozostało tylko w sferze ich wyobraźni i niespełnionych marzeń.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

/fot.: p. Dorota Rehman, Hospicjum/