Nasi stypendyści w „Kalejdoskopie barw”

Kalejdoskop barw to tytuł koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce”, który odbył się w minioną niedzielę 4 lutego w dobczyckim ośrodku kultury. Przedstawiciele naszego Hospicjum zostali zaproszeni na to niezwykłe doroczne wydarzenie przez dwójkę naszych stypendystów – rodzeństwo Jagodę i Adasia Miąsko, którzy już od kilku lat tańczą i śpiewają w tymże Zespole.

Nasi młodzi tancerze wspólnie ze swymi młodszymi i starszymi kolegami z Zespołu wirowali na parkiecie w rytmie krakowiaka, wiązanki tańców regionu rzeszowskiego, lubelskiego, śląskiego. Grupa kilkudziesięciu tancerzy w barwnych oryginalnych ludowych strojach przez ponad godzinę dawała pokaz swoich wyjątkowych umiejętności i pasji. Na scenie usłyszeć można było i podziwiać polskie pieśni, popularne przyśpiewki, przeplatane tańcami narodowymi i ludowymi. Nie zabrakło również niezwykle barwnej wycieczki taneczno-wokalnej na ziemie centralnej Polski. Wiązanka łowicka to swoisty debiut młodych tancerzy, którzy ten pokaz przygotowali specjalnie na tegoroczny koncert. Występ to zwieńczenie całorocznych intensywnych prób i ćwiczeń, wielogodzinnych warsztatów wokalnych, tanecznych oraz wynik pracy i pasji instruktorów – kierownika i głównego choreografa Zespołu pana Adriana Kulika, kierownika kapeli oraz głównego aranżera utworów pani Pauliny Karp oraz instruktorki wokalnej pani Zofii Kozioł. Podczas koncertu gościnnie wystąpiła, towarzysząc kapeli, pani Monika Gubała dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach, do której również uczęszczają nasi stypendyści. O przepiękny wygląd dziewcząt i chłopców zadbała pani Danuta Urbanik, która zajęła się przygotowaniem kostiumów.

Aula widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu wypełniona była po brzegi. O wielkiej popularności Zespołu i sympatii jaką młodzi tancerze wzbudzają w środowisku lokalnym świadczy fakt, iż bilety zostały wyprzedane na długo przed koncertem. Zaś samo wydarzenie artystyczne z niezwykle żywiołowym finałem, który zatańczyli wspólnie wszyscy członkowie zespołu, zakończyło się gromką owacją na stojąco zgromadzonej publiczności.

Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” powstał w 2000 przy MGOKiS w Dobczycach. Obecnie zrzesza kilkudziesięcioosobową grupę tancerzy, chór i kapelę. Do zespołu należą w przeważającej większości dzieci i młodzież, a także osoby dorosłe. Zespół koncertuje w kraju i poza jego granicami. Najstarsza grupa reprezentacyjna ma na swoim koncie występy na festiwalach folkloru w Serbii, Słowacji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii. Ponadto pary indywidualne z ZPiT „Dobczyce” biorą udział w licznych turniejach tańców polskich o randze wojewódzkiej i ogólnopolskiej odnosząc sukcesy i najwyższe miejsca na podiach.

Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi Reszce i Dobczyckiemu Portalowi Informacyjnemu za udostępnienie zdjęć z koncertu. Obszerna fotorelacja z wydarzenia na profilu facebook-owym DPI.