Projekt Donum Cordis

W 2013 roku powstała Platforma edukacyjna Zwolnieni z Teorii, ideą pomysłu jest umożliwienie młodym ludziom darmowego nabycia kompetencji : współpraca, komunikacja czy przywództwo. Platforma jest oparta o nowoczesną metodykę nauczania - Social Project Method™ - gdzie realizując projekt społeczny, rozwija się kompetencje, trudne do zdobycia tradycyjnymi metodami nauczania.

Przykładem takiego projektu jest Donum Cordis, zainicjowany przez grupę uczennic z krakowskich szkół :

X LO im. Komisji Edukacji Narodowej, XVII LO im. Młodej Polski oraz z Gimnazjum nr 18 im. Króla Jana III Sobieskiego.

Celem projektu jest podniesienie świadomości młodych ludzi w zakresie działalności hospicjum domowego na przykładzie naszego Hospicjum a zarazem wsparcie nas poprzez promocję w środowiskach szkolnych. Podstawą spotkań z uczniami biorącymi udział w projekcie była wiedza uzyskana od pracowników hospicjum, dotyczyła głównie opieki nad rodzinami, opieki perinatalnej, konfrontacji z cierpieniem ale również radość z niesionej pomocy.

Warsztaty przeprowadzone zostały w 13 klasach ZSO7 miały za zadanie przełamać stereotypy pojęć : hospicjum, niepełnosprawność czy wizja śmierci.

Beneficjenci projektu to głównie młodzi ludzie, uczniowie gimnazjum oraz liceum, którzy stanowią podstawę przyszłego społeczeństwa, dlatego jest nam niezmiernie miło,że dzieląc się naszym doświadczeniem mogliśmy wesprzeć ten projekt jednocześnie pełniąc funkcję jednego z jego patronów.

Pomysłodawcom życzymy dalszych owocnych projektów.

• Tygodnik Powszechny